Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamaya göre Irak’ın Şengal bölgesine yapılan operasyonda KCK’nın Şengal sorumlusu olduğu söylenen bir kişi etkisiz hale getirildi.

TSK’nın açıklamasına göre Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİB) ile ortak bir şekilde Irak’ın Şengal bölgesinde düzenlenen operasyonda, aranan kişiler arasında kırmızı listede yer alan ve KCK’nın ‘Sincar sorumlusu’ olduğu söylenen Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden’in etkisiz hale getirildiği belirtildi.

MSB: TSK VE MİT ORTAK OPERASYONU

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Twitter hesabından yapılan açıklamada, MİT ile TSK’nın müşterek operasyonuyla İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde “kırmızı” kategoride bulunan PKK/KCK’nin Yürütme Konseyi Üyesi ve Şengal Sorumlusu “Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden’in etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Diğer taraftan Sputnik’e konuşan Şengal Peşmerge Birlikleri Sözcüsü Xelil Şirvan, TSK’ya ait savaş uçaklarının Şengal’de YBŞ mevzilerini bombaladığını söyleyerek, bombalama sonucu YBŞ’den bir komutanın öldüğünü bazı savaşçıların ise yaralandığını öne sürmüştü.

Bombardımanın bugün saat 18.00 sularında başladığını belirten Şirvan, ” Bombardımanın olduğu bölgede YBŞ güçleri bulunuyor. Ölü ve yaralılar var ama sayı olarak tam tespit edemedik. YBŞ’den Mazlum adında bir komutanın bombardımanda öldüğü yönünde bize bilgi geldi” demişti.

Öte yandan Rudaw’a konuşan Sinune Nahiyesi Sorumlusu Hudeda Çuke, TSK’ya ait savaş uçaklarının Şengal’de YBŞ’ye ait bir kaç bölgeyi bombaladığını belirtti.

Türkiye’ye ziyarette bulunan Irak Başbakanı İbadi, ‘Türkiye’ye Irak içinden yapılacak saldırılara izin vermeyiz’ demişti.

[Via TSK]