Antalya’da savcı Kadir Küçüköner’i vurarak ağır yaralayan polis memuru Turgut Avcı ve eşi Şerife Avcı’nın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Küçüköner’in kendisine ve eşine hakaret ettiğini öne süren Avcı, “Savcı eşimle bana Kürtçe ağır küfür edince, kendimi kaybettim” cümlesini kurdu. Tanık olarak dinlenen Korkuteli Adliyesi Yazı İşleri Müdürü Veli Caner ise Küçüköner’in hakaret etmediğini ileri sürdü.

Korkuteli Adliyesi’ndeki odasında savcı Kadir Küçüköner’i tabancayla vuran polis memuru Turgut Avcı ve adliyede katip olarak çalışan eşi Şerife Avcı’nın yargılanmasına başlandı. Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen tutuklu sanıklar Turgut Avcı, eşi Şerife Avcı ile avukatları katıldı.

Duruşmada, ilk olarak daha önce susma hakkını kullanan Turgut Avcı, dinlenirken, olay günü hasta eşini hastaneye götürdüğünü aktaran Avcı, şunları belirtti:

“Eşime savcı beyden izin almasını istedim. İzin aldığını söyleyince birlikte hastaneye gittik. Muayeneden sonra tahlil sonuçları için yeniden gelmemiz gerektiği söylendi. Eşimi adliyeye götürürken savcı bey aradı. Eşime doktorun ne dediğini sordu. Eşim de öğleden sonra tahlil sonuçlarını almaya gideceğimizi söyledi. Bunun üzerine savcı bey, ‘Öğleden sonra bir yere gidemezsin, izin vermiyorum’ dedi. Bunun üzerine eşimi adliyeye bırakıp, öğleden sonra sonuçları almaya yalnız gittim.”

‘EŞİME, ‘EŞEK GİBİ ÇALIŞACAKSIN’ DEDİ VE HAKARET ETTİ’

İlgili resim

Öğleden sonra eşinin kendisinden ilaçlarını ve raporunu istediğini belirten Turgut Avcı, bunun üzerine okuldan çıkan 2 çocuğunu da alarak adliyeye gittiğini kaydetti. Savcı Küçüköner’in odasına girerek kendisi ve eşinin hasta olduğunu söyleyip, ilaçları gösterip raporu verdiğini anlatan Avcı, ifadesine şöyle devam etti:

“Savcı Bey aşağılayıcı ve küçük düşürücü sözler sarf etti. ‘Eşiniz yalan söylüyor, samimiyetine inanmıyorum’ dedi. Eşime, ‘Seni kimseyle değiştirmeyeceğim, eşek gibi çalışacaksın’ dedi. Masanın üstündeki ilaçları eliyle iterek, ‘Toplayın ilaçları, defolun gidin’ dedi. Tam çıkacakken Kürtçe ağır bir küfür ettiğini duydum. Daha önce Diyarbakır’da görev yaptığım için ne söylediğini anladım. 10 yıllık eşimin yanında bana bağırması ve aşağılayıcı ifadeler kullanması sebebiyle kendimi kaybettim. Belimdeki beylik tabancamı çekerek ateş etmeye başladım. Şoka girmiştim daha sonrasını hatırlamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Şerife Avcı ise eşinin ifadesine benzer cümleler kullanarak, Savcı Küçüköner’in kendisine, “Artık senin samimiyetine inanmıyorum. Çalışmamak için rapor alıyorsun. Seni kimseyle değiştirmiyorum. Bu işleri eşek gibi yapacaksın” dediğini belirtti. Şerife Avcı da savcının kendilerine Kürtçe küfür ettiğini, daha önce Hakkari’de eğitim gördüğü için söylenenleri anladığını belirtti.

İlgili resim

Mahkeme başkanının, “Daha önceki ifadelerinizde böyle bir ağır küfürden neden bahsetmediniz” diye sorması üzerine Şerife Avcı, “Soruşturma evresinde olayın şokunu hala yaşadığım için Kürtçe küfür detayını söylemeyi unuttum” dedi. Kapıdan çıkmak üzereyken eşinin ateş ettiğini gördüğünü sözlerine ekleyen Şerife Avcı, “Eşime ‘Yapma ne yapıyorsun’ diye bağırdım ama mani olamadım” şeklinde konuştu.

TANIK: SAVCI KÜFÜR ETMEDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen Korkuteli Adliyesi’nde yazı işleri müdürü olarak çalışan Veli Caner, olay sırasında vurulan savcının odasında olduğunu, savcının sanıklara herhangi aşağılayıcı ifade kullanmadığını ve küfür etmediğini ileri sürdü. Caner, savcının “Eşek gibi çalışacaksın” dediğini de duymadığını aktardı.

Savcı mütalaasında sanıklardan Şerife Avcı’nın tahliyesine, eşi Turgut Avcı’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de mütalaa doğrultusunda, Şerife Avcı’nın tahliyesine, Turgut Avcı’nınsa tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Via Hatırlatıyor: Ne OLMUŞTU?

Cumhuriyet Savcısı A. Kadir Küçüköner, Korkuteli Adliyesi’ndeki makam odasında 10 Ekim 2017’de, aynı adliyede çalışan zabıt katibi Şerife Avcı’nın polis memuru eşi Turgut Avcı tarafından vurularak ağır yaralandı. Vücuduna 5 kurşun isabet eden Küçüköner, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alındı. Turgut Avcı ve eşi tutuklanırken, 20 günün sonunda tedavisi tamamlanan Küçüköner başka bir şehre atandı.

[Via DHA]