Kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davadaki tüm sanıklara tahliye kararı verildi.

5 Temmuz tarihinde İstanbul Büyükada’da düzenledikleri toplantıda gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’ün de bulunduğu 8’i tutuklu 10 insan hakları savunucusu ile daha önce tutuklanan Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç ilk kez hakim karşısına çıktı.

Savcı mütaalasında İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu dışında tüm sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını istemişti.

Mahkeme, Veli Acu’nun adli kontrol şartıyla serbest kalmasına karar verdi.

Sponsorlu

Davanın bir sonraki duruşmasının 22 Kasım’da yapılacağı belirtildi.

İddianamede, sanıkların “silahlı terör örgütlerine yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla 10 ila 15 yıl hapisleri isteniyordu.

Mahkemeye çıkan insan hakları savunucuları arasında Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü İdil Eser, örgütün Türkiye şubesinin yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, Alman vatandaşı Peter Staudtner ve İsveç vatandaşı Ali Gharavi’nin yanı sıra Helsinki Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Özlem Dalkıran ve İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun ve Veli Acu’da bulunuyor.

Ne Olmuştu?

Sanıklar, 5 Temmuz 2017’de Büyükada’daki bir otelde travma/stresle baş etmek ve veri güvenliği üzerine yaptıkları bir atölye çalışması sırasında gözaltına alınıp tutuklanmışlardı.