1. Cizre’yle ilgili flaş karar! Yarından itibaren…

2. Cizre’de sokağa çıkma yasağı yarından itibaren gündüzleri kaldırılıyor.

3. Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının yarından itibaren belirlenen saatler arasında kalkacağı bildirildi.

4. Şırnak Valiliği’nden, Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağının yarın 05.00 ve 19.30 saatleri arasında kaldırılacağı bildirildi.

5. Nusaybin-Cizre arasında kalan Saklan Deresi mevkiinden Dicle Nehri’ne kadar süren 1 kilometrelik duvar örüldü.

6. Cizre, Türkiye’nin Şırnak iline bağlı bir ilçedir.

7. En eski ismi Kardu Rahipliği anlamına gelen “Kardu Gazarta” dir.

8. Persler Gazarta ve Bazibda, Abbasiler onların Şehir Yöneticisi Omar olduğundan Djasirat-ibn ʿUmar (Cezire-i İbn-i Ömer) ve daha sonra Cizîra Botan ismi verilirdi.

9. Cizre Demir Çağında Kumme (Kumaha, Kummuh, veya Qumaha, Qumenu) krallığının merkeziydi. MÖ 10. yüzyılda şehir, Musul ile beraber ʿUquail merkeziydi.

10. Önceleri Mardin iline bağlı bir yerleşim birimi iken 16.05.1990 tarih ve 3647 sayılı yasa ile Şırnak iline bağlanmıştır.

11. Mir Abdal Camii olarak isimlendirilen medrese 1437 yılında Cizre Azizan Beyi Emir Abdullah (Abdal) ibn Abdillah Seyfettin Boti tarafından yapılmıştır.

12. Cizre tarihi bir yerleşim olması ve kültür turizmine yönelik zenginlik arzetmesine rağmen özellikle güvenlik kaygısı ve eksik tanıtım nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin rotalarının dışında kalmıştır.

Yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ılık ve yağmurlu bir iklime sahiptir.cizre7

13. Yaz aylarındaki sıcaklık kimi zaman +48 °C kadar ulaşmaktadır.

14. Milli mücadele döneminde büyük başarılar gösteren Cizre’ye Fransızlar gelip şehri savaşsız teslim almak istemişlerse de, halkın direnişi ve silahlanmayı görerek işgalden vazgeçmişlerdir.

15. İslamiyet’in Cizre’ye girmesi ile birlikte şehre yarımada anlamına gelen Cezire adı verilmiş

16. Savaşın acı bilançosu: Cizre

17. Savaşın acı bilançosu: Cizre

18. Savaşın acı bilançosu: Cizre

19. Savaşın acı bilançosu: Cizre

20. Savaşın acı bilançosu: Cizre

21. Savaşın acı bilançosu: Cizre