Klor gazı, boğucu bir gazdır. Havadan 2.5 kat daha ağırdır. Rengi sarımsı yeşildir.

Suriye hükumetine bağlı savaş uçakları, İdlib’te bulunan Han Şeyhun bölgesine klor gazıyla saldırı gerçekleştirdi.

Suriye Sivil Savunma Ekiplerinden alınan bilgilere göre, saldırıda en az 100 sivilin hayatını kaybettiği, 215 kişinin de gazdan etkilendiği öğrenildi.

4 Nisan 2017 günü sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırı, İdlib kentinin güneyinde bulunan Han Şeyhun bölgesinde meydana geldi.

İdlib’deki Sivil Savunma Ekibinden Enes Barakat’ın, AA’ya yaptığı açıklamada, “Beşşar Esed rejiminin Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında 100 sivil hayatını kaybetti, 215 kişi gazdan etkilendi. Ölenler arasında çok sayıda çocuk var.” ifadeleri yer aldı.

Sponsorlu

Saldırıdan etkilenen kişiler en yakın hastanelere taşındı.

Suriye’den gelen görüntülerde hava saldırısından etkilenen çocuklar ve yaralıları hastaneye taşımak için acele eden insanlar görülüyor.

İdlib klor gazı saldırısında gazdan etkilenen bir çocuk
Yaralıları hastaneye taşımak için acele eden insanlar

Diğer bir saldırı haberi de 3 Mart gecesi gelmişti: İdlib’in El Habit beldesinde de gerçekleştirilen klor gazlı saldırıdan 20 sivil etkilenmişti.

Alınan bilgilere göre, aynı gün içerisinde Esad rejimine bağlı savaş uçakları İdlib’te bulunan bir hastaneye de saldırı düzenledi. Düzenlenen bombalı saldırıda o esnada hastanede tedavi altında bulunan 10 sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı