Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın Pazartesi günü tanık kürsüsüne çıkacağı ifade edildi.

ABD’de görülen ve İran’a yönelik yaptırımların delinmesine ilişkin davada yargılanan eski Halkbank genel müdür yardımcısı Hakan Atilla, tanık kürsüsünde olacak.

Perşembe gecesi yapılacağı açıklanan duruşma cuma günü Türkiye Saati ile 17.15’te başlayacak.

Sponsorlu

New York’ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları, müvekkillerinin yargılandığı davada yerel saatle öğleden sonraki (TSİ 22:30) oturumda ifade vereceğini açıkladı.

Bu gelişme Sarraf’ın savcılarla işbirliği yapma ve tanık kürsüsüne çıkma kararından sonra en önemli gelişme olacak.

ABD’deki yüksek profilli davalarda pek az rastlanan bu tür durumlarda savunma ya davayı kazanamayacağına inandığı zaman son çare ya da sanığın kendi ısrarı sayesinde tanık olarak dinlenilmesini tercih olarak kullanıyor.

Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, ABD’de 27 Mart günü FBI tarafından tutuklandığında sorulara cevap vermeyen ve işbirliği yapmayacağını söyleyen Atilla, 3 haftadır devam eden jürili duruşmaların son günlerinde önce avukatlarının daha sonra da çapraz sorgulamada savcı yardımcılarının sorularına yanıt verecek.

Duruşmaların sürpriz tanığı olan 17 Aralık operasyon koordinatörü eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın ifadelerinde Hakan Atilla’ya karşı somut deliller sunmamasına rağmen, sadece Hakan Atilla’nın yargılandığı duruşmadaki ifadelerinde aşırı önyargılı beyanlarda bulunduğu iddiasıyla avukatlar mahkemeye hatalı yargılama itirazında bulunmuştu.

Atilla’nın avukatlarından Todd Harrison, Korkmaz’a emniyetin Sparks haberleşme sisteminde yer alan ‘Bakanlar kurulunu burada toplayacağız’ şeklindeki ifadesini anımsatarak, Gülen cemaati ile olan ilişkisini sormuştu.

Korkmaz, bu soruya, “Gülenci mi dersiniz, cemaat mi dersiniz FETÖ mü dersiniz ne dersiniz deyin. Benim bunlarla hiçbir ilişkim yok. Sparks’ta da böyle bir ifade kullanmadım. Bunlar iftiradır. Bunları size belgeleriyle kanıtlarım” diyerek kendisini savunmuştu.

Korkmaz, Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan’ın Sarraf’tan rüşvet aldığını, ancak Atilla’nın rüşvet aldığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını da belirtti.

[Via Hürriyet]