TBMM’ye sunulan torba yasayla sarma tütün sigara içenlere ve satanlara çeşitli cezalar getirilecek.

Torba kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. 130 maddelik yeni torba kanunda neler var? İş hayatını ve vergi gelirlerini yakından ilgilendiren torba yasada hayatımızı etkileyecek birçok konu bulunuyor.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” yürürlük ve yürütme dahil 130 maddeden oluşuyor.

Geçen yıl 19 milyar adet sarma tütün içenler, artık bir paket sigarayı en ucuz 7 liraya sarabilecek.

Sponsorlu

İşte TBMM’ye sunulan torba yasanın detayları:

Torba Kanun Birbiriyle ilişkili veya birbirinden bağımsız birçok kanunda değişiklik yapan çerçeve kanundur.

2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti. 28 milyar liralık bu tedbir paketine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) otomobillerde yüzde 40 artırılırken, Gelir Vergisi yüzde 30’a, finans sektöründeki Kurumlar Vergisi oranı ise yüzde 22’ye çıkartılıyor.

Torba Yasadaki Tütün Kanunları

  • Sadece işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikalarına tütün ithalat izni verilecek.
  • Sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.
  • Makaron veya yaprak sigara kağıdı içine ticari amaçla kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde dolduranlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.
  • Makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.