Türkiye genelinde Temmuz ayında artan aşırı sıcaklar etkisini gösterirken, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde termometreler 62 dereceyi gördü.

Kentte mecburi haller dışında kimse dışarı çıkmıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan olimpik yüzme havuzu ücretsiz hizmete açıldı, gençler buraya akın ederek havuz kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Sponsorlu

12.00-17.00 saatlerinde etkili olan sıcaklıklar hayatı olumsuz etkilerken, kentte kimse mecbur olmadıkça bu vakitlerde dışarı çıkmıyor.

Aşırı sıcaktan bunalan hayvanların gölgelik ve su birikintilerinde serinlemeye çalıştığı görülürken, çocuklar ve gençler ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz hizmete açılan yüzme havuzuna akın edip, kapıda uzun kuyruklar oluşturdu.

Çocuklar ve gençler, görevliler tarafından 1’er saat arayla havuza alınıyor.

Siverek yarı olimpik yüzme havuzu sorumlusu Ferit Ateşbakan, “Havuz sezonunu 3 gün önce açtık, maşallah cıvıl cıvıl burası. Çocuklar eğleniyor. Sabah saat kurs nedeniyle 9’da açıyoruz, 12’ye kadar yüzme bilmeyen gençlere yüzme öğretiyoruz. 12.30’da ise vatandaşları alıyoruz. Şuanda yoğun ilgi var, havuzumuz ücretsiz olduğu için rağbet haliyle buraya artıyor. Vatandaşlarımızı ücretsiz havuzumuza davet ediyoruz” diyerek sıcaklıkların aşırı artmasıyla, ücretsiz havuza ilginin arttığını vurguladı.

Uzmanlar, gölgede 55 dereceyi aşan, güneşte ise 62 dereceyi bulan ilçede çöl sıcaklarından yaşlı ve çocukların etkilenmemesi için mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları ve bol bol su içmeleri önerisinde bulundu.