Sanatçı Pınar Aydınlar, Bakırköy Kadın Cezaevi’nden tahliye oldu.

Mayıs ayında Almanya’dan Türkiye’ye giriş yapan sanatçı Pınar Aydınlar’ın Atatürk Havalimanı’nda pasaportuna el konularak gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

HDP PM üyesi ve sanatçı Pınar Aydınlar, 7 Haziran 2015 seçimlerinde İzmir’de yaptığı seçim konuşmaları sonrasında örgüt propagandası yapmakla suçlanmış ve yargılandığı mahkeme tarafından 10 ay hapis cezasına çaptırılmıştı.

15 Mayıs 2018 tarihinde Almanya dönüşü sonrası uçaktan iner inmez gözaltına alınan Aydınlar tutuklanmıştı.

Pınar Aydınlar Kimdir?

Pınar Aydınlar, 12 Şubat 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 13 yaşında bağlama kursuna başladı. 17 yaşından itibaren de çeşitli derneklerde ve halk eğitim merkezlerinde eğitmen olarak görev aldı. Daha sonra 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan mezun olup, öğrenimini tamamladı. Bu dönemde profesyonel müzik hayatına da ilk adımını attı. Aynı zamanda sol günlük gazetede de yazılar yazan Aydınlar, 2011 yılında ‘Devrimden Sonra‘ isimli bir filmde rol almıştır.

Sanatçı ve HDP PM üyesi Pınar Aydınlar

Sol bir görüşe sahip olan Pınar Aydınlar, 25 Mart 2009 tarihinde Tunceli Kışla Meydanı’nda yapılan mitingde yaptığı söylemler sebebiyle hakkında 2 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Öte yandan 2014 yerel seçimlerinde de Halkarın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı olmuştur.

Pınar Aydınlar, 2002 yılında Tolga Sağ ile evlendi. Bu evlilikten Turna ve Toprak isimlerinde ikiz çocukları olmuştur. Fakat çift 2011 yılında boşanmışlardır.