Birkaç gün önce İsveç’te bulunan Salih Müslim’in tam net olarak nerede olduğu bilinmese de eski PYD liderinin Danimarka’ya gideceği öğrenildi.

PYD’nin eski eşbaşkanı Salih Müslim’in Avrupa’daki temasları devam ediyor.

Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandıktan sonra Türkiye’nin iade talebine rağmen serbest bırakılan Müslim’in en son durağının Danimarka olacağı belirtildi.

Danimarka parlamentosunda grubu bulunan Birlik Listesi Dış Politika Sözcüsü Sören Söndergaard, Müslim’in önümüzdeki pazartesi günü Danimarka Parlamentosunda bir dizi görüşmeler gerçekleştireceğini açıkladı.

Salih Müslim’in Danimarka’ya geleceği tarih ise kesin olarak belirtilmedi.

Söndergaard, Müslim’in, Danimarka’da korkmasına gerek olmadığını söyledi, Müslim’in hukuksal haklarının korunması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek Danimarka’da gözaltına alınmasını beklemediğini belirtti.

Öte yandan, Türkiye’nin Salih Müslim’i Danimarka’dan iade istemeye hazırlandığı öğrenildi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce yaptığı açıklamada Müslim’in gittiği her yerde izleneceğini ve iade edilmesi için resmi taleplerde bulunacaklarını ifade etmişti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

PYD/YPG lideri Salih Müslim (Fotoğraf: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Salih Müslim, Çekya’dan ayrıldıktan sonra sırayla Belçika, Almanya ve İsveç’e gittiği aktarılmıştı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de YPG sempatizanlarının düzenlediği mitinge katılan eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim burada bir konuşma yapmıştı.

Müslim, TSK tarafından Afrin kent merkezine yönelik düzenlenen operasyon için YPG’ye destek vermeleri için Avrupa Ülkelerini geziyor.

türk askeri tankları

Salih Müslim, İsveç’te parlamento üyeleriyle görüşmüştü.

İsveç Adalet Bakanlığı yetkilisi Cecilia Ridselius, Türkiye’nin PYD’nin eski Eşbaşkanı Salih Müslim’in iadesi notasını aldıklarını ancak Müslim’in ülkeden ayrıldığı için iade edilemeyeceğini belirtmişti.

Aftonbladet gazetesine konuşan İsveç Adalet Bakanlığı Ceza Davaları ve Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Cecilia Ridselius, “Polise de kontrol ettirdik, İsveç topraklarında olmadığı bilgisi verildi. Bu nedenle notayı kabul etmeyeceğiz” cümlesini kurmuştu.

Afrin’deki YPG’liler

İade taleplerinin genelde kişinin gözaltına alınması ve suçlamaların yöneltilmesinden sonra geldiğini belirten Ridselius, bunun Müslim İsveç’teyken yetkililerin ona karşı hiçbir eylemde bulunmama kararı aldığı anlamına gelip gelmediği sorusuna, “Bu soru polis ve savcılığa yöneltilmeli” cevabını vermişti.

Hem büyükelçilik hem de istihbarat görevlilerinin takibindeki Müslim’le ilgili gittiği her ülkede bir yargı dosyası açılması hedefleniyor.