PYD Lideri Salih Müslim ve bazı PKK yöneticileri için 37 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ankara Güvenpark’ta düzenlenen ve 36 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili iddianame tamamlandı.

Ankara’da 13 Mart 2016’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda 36 kişi yaşamını yitirmiş, 349 kişi de yaralanmıştı.

TAK adlı bir örgütün üstlendiği saldırıyla ilgili soruşturma sonucunda iddianame tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcıları tarafından hazırlanan 259 sayfalık iddianamede, 9’u tutuklu 55 kişi şüpheli var.

Cemil Bayık
Cemil Bayık, kod adı Cuma, PKK’nin yaşayan beş kurucusundan biri

Ayrıca iddianamede, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ile PKK yöneticileri Cemil Bayık, Duran Kalkan, Zübeyir Aydar ve Nuriye Kesbir gibi isimlerinde aralarında bulunduğu 43 kişi hakkında, 37’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7 bin 646 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede TAK örgütünün saldırıyı üstlenme amacının PKK’ye oluşabilecek tepki ve kötü imajı engellemek olarak gösterildi.

Eğer iddianame kabul edilirse şüpheliler, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak”, “nitelikli olarak kasten insan öldürmek”, “nitelikli olarak kasten insan öldürmeye teşebbüs etmek”, “silahlı terör örgütü üyesi olmak”, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etmek”, “patlayıcı madde bulundurmak” suçlamalarından yargılanacak.