Uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında yargısız infazlarla suçlanan ve sıklıkla tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Filipinler lideri Rodrigo Duterte bu kez Güney Kore’de katıldığı bir konuşmada yurtdışında çalışan Filipinli bir kadını sahnede dudaktan öpmeye zorladığı için eleştirilerin odak noktası oldu.

Filipinler lideri Duterte, Güney Kore’nin başkenti Seul’de, yurtdışında çalışan Filipinli işçilerin katıldığı bir etkinlikte yine tartışma yaratan bir eyleme imza attı.

Kürsüde konuştuğu esnada kendisini dinleyen kadınlara seslenen Duterte, ‘Sırlar Sunağı: Filipinler Katolik Kilisesi’nde Seks, Siyaset ve Para’ adlı kitabın kopyasını bir öpücük karşılığında hediye edeceğini açıkladı.

Ardından sahneye iki kadın çıktı. Sahneye çıkan kadınlardan biri Duterte’yi yanağından öperken diğeri Duterte’nin ısrarla dudaktan öpüşme teklifine maruz kaldı.

Oldukça heyecanlandığı görülen kadın ile Duterte dudaktan öpüşürken salondaki izleyicilerin coşkulu tezahüratları dikkat çekti.

Philippine Star’ın aktardığına göre Duterte “Bana bir öpücük vermek zorundasınız. Öpücüğe hazır mısınız?” ifadelerini kullandı.

​’BEKAR MISIN? ONDAN AYRILMADIN MI?’

Rappler adlı haber sitesinin aktardığına göre Filipinler lideri bu sırada kadına “Bekar mısın? Ondan ayrılmadın mı? Ama ona bunun sadece bir şaka olduğunu söyleyebilirsin değil mi?” dedi.

Kadın Hakları Örgütü Gabriela Duterte’yi ‘kadın düşmanlığı’ ile suçlarken, sosyal medya kullanıcıları da tepki gösterdi.

Sharmane Quinto adlı Twitter kullancısı “Duterte yurtdışında yaşayan Filipinli’den öpücük mü istedi? Bu tipik bir taciz. O zavallı kızın rızasını zorla almak için iktidarını/otoritesini kullandı” şeklinde yazdı.

​Kyle Eunice adlı bir diğer Twitte rkullancısı da “Yurtdışında çalışan bir Filipinliyi bir başka ülkede yapılan kamuya açık bir etkinlikte öpmek etik değil. Duterte kişisel çıkarlarına hizmet ettikçe etik ve etik olmayan, ahlaklı ve ahlaklı olmayan arasındaki çizgi bulanıklaştı. İyi şanslar Filipinler” şeklinde yazdı.

KADINLARA YÖNELİK AŞAĞILAYICI İFADELERİ DAHA ÖNCE DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Sputnik’in aktardığına göre, Duterte geçmişte de kadınlar hakkında cinsiyetçi ve aşağılayıcı ifadeler kullanmıştı.

Şubat ayında askerlere yaptığı bir konuşmada komünist kadın isyancıların ‘vajinalarından vurmalarını’ isteyen Duterte, bu ay başında da ‘yabancı kadınları sahip oldukları acayip koku’ nedeniyle sevmediğini fakat ‘güzel kokulu Filipinli kadınlara’ sadık olduğunu söylemişti.

Duterte’nin en tartışma yaratan açıklamalarından biri de 2016’da seçim kampanyası sırasında, 1989’da Davao’daki rehin alma olayında ölen Avustralyalı misyoner Jacqueline Hamill’e karşı yapılan toplu tecavüz eylemine ‘katılamamaktan pişman olduğunu’ söylemesiydi.

Eski Davao belediye başkanı olan Duterte “Ona tecavüz edildiği için öfkeliydim. Bu bir şey. Ama o çok güzeldi. Belediye başkanı (tecavüzde) ilk sırada olmalıydı. Ne israf” demişti

Daha sonra kullandığı ifadeler için özür dileyen Duterte ‘kadınlara saygısızlık niyeti’ taşımadığını savunarak “Bazen ağzım bana karşı üstün geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

[Via Sputnik Türkiye]