Saç büyümesini teşvik etmek için keşfedilen şaşırtıcı yeni moleküler mekanizma

California Üniversitesi, Irvine liderliğindeki bilim adamları, ciltteki yaşlanan pigment hücrelerinin cilt benlerinde veya nevüslerde saç büyümesini uyardığı bir mekanizma belirlediler. Yüksek sayıda yaşlanan pigment hücresine rağmen, çalışma, osteopontin ve CD44 moleküllerinin, kıllı cilt benlerinde saç büyümesinin aktivasyonundaki önemli rolünü ortaya koydu. Bu bulgu, yaşlanma süreciyle ilişkili olgun hücrelerin yenilenme için zararlı olduğuna dair yaygın inanışla çelişmektedir.

Bulgular, androgenetik alopesi için yeni nesil tedaviler için bir yol haritası sağlayabilir.

Araştırmacılar, cilt benlerindeki yaşlanan pigment hücrelerinin, bu hücrelerin yenilenmeyi önlediği inancına meydan okuyarak, güçlü saç büyümesini teşvik edebildiğini keşfettiler. Çalışma, osteopontin ve CD44 moleküllerinin bu süreçte önemli bir rol oynadığını ve yaygın saç dökülmesi durumlarının tedavisi için yeni yollar açtığını gösteriyor.

Ciltteki yaşlanan veya yaşlanan, pigment üreten hücrelerin cilt benlerinde önemli ölçüde tüy büyümesine neden olduğu bir süreç, nevüs, Irvine, California Üniversitesi liderliğindeki bir araştırma ekibi tarafından tanımlandı. Keşif, hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın bir saç dökülmesi şekli olan androgenetik alopesi için tamamen yeni nesil moleküler terapiler için bir yol haritası sağlayabilir.

Çalışma 21 Haziran’da dergide yayınlandı doğa, Osteopontin ve CD44 moleküllerinin saçlı deri benlerinde saç büyümesini aktive etmede oynadıkları önemli rolü tanımlar. Bu cilt benleri, özellikle çok sayıda yaşlanan pigment hücresi biriktirir ve hala çok güçlü saç büyümesi gösterir.

androgenetik alopesiErkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinen kellik, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen en yaygın saç dökülmesi türüdür. Saç köklerinin ilerleyici incelmesini içeren, zamanla daha ince ve daha kısa saç tellerine yol açan genetik bir durumdur. Erkeklerde bu durum genellikle başın tepesinde kellik olarak kendini gösterirken, kadınlarda genellikle özellikle başın tepesinde olmak üzere genel saç dökülmesi olarak kendini gösterir.

Baş yazar Maxim Bligus, “Olgun pigment hücrelerinin, osteopontin adı verilen ve normalde uykuda olan ve küçük saç köklerinin uzun ve kalın saçların güçlü büyümesi için kök hücrelerini etkinleştirmesine neden olan spesifik bir sinyal molekülünü aşırı ürettiğini bulduk” dedi. Gelişim ve Hücre Biyolojisi. “Yaşlanan hücrelerin genellikle yenilenmeye zararlı olduğu ve vücuttaki dokularda biriktikçe yaşlanma sürecini yönlendirdiği düşünülür, ancak araştırmamız hücresel yaşlanmanın olumlu bir yanı olduğunu açıkça gösteriyor.”

Saç foliküllerinin büyümesi, kök hücre aktivitesi ile iyi bir şekilde düzenlenir; Bu hücreler bölünür ve foliküller yeni saç üretmek için döngü yapar. Her saç büyümesinden sonra, folikül kök hücrelerinin bir sonraki döngü başlayana kadar uykuda kaldığı bir uyku dönemi vardır.

Bu çalışma, insan kıllı deri benlerinde belgelenen klinik gözlemlere çok benzeyen, abartılı saç kök hücreleri ve hızlı saç büyümesi sergileyen hiperpigmente cilt lekelerine sahip fare modellerini içeriyordu. Olgun pigment hücrelerinin ve bitişik saç kök hücrelerinin ayrıntılı bir analizi, ilkinin, CD44 adı verilen karşılık gelen bir reseptör molekülüne sahip olan osteopontin adı verilen bir sinyal molekülünü daha yüksek seviyelerde ürettiğini gösterdi. Osteopontin ve CD44 arasındaki moleküler etkileşim sırasında, saç kök hücreleri aktive edilerek güçlü saç büyümesi sağlandı.

Osteopontin ve CD44’ün süreçteki kritik rolünü doğrulamak için bu genlerden birinin eksik olduğu fare modelleri üzerinde çalışıldı; Önemli ölçüde daha yavaş saç büyümesi sergilediler. Osteopontinin saç büyümesi üzerindeki etkisi, insanlardan toplanan tüylü deri nevüsü örnekleriyle de doğrulanmıştır.

UCI geliştirme ve geliştirme uzmanı yardımcısı Xiaojie Wang, “Bulgularımız, olgun hücreler ile dokunun kendi kök hücreleri arasındaki ilişkiye dair niteliksel yeni içgörüler sağlıyor ve olgun hücrelerin saç folikülü kök hücreleri üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyuyor” dedi. Biyoloji. . “Daha fazla şey öğrendikçe, bu bilgiyi olgun hücrelerin özelliklerini hedef alan ve yaygın saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli rejeneratif bozuklukları tedavi eden yeni tedaviler geliştirmek için kullanabiliriz.”

Panele ABD, Çin, Fransa, Almanya, Kore, Japonya ve Tayvan’dan sağlık profesyonelleri ve akademisyenler katıldı.

Blickus, “Osteopontin ve CD44’ün yanı sıra, kıllı cilt benlerindeki diğer molekülleri ve bunların saç büyümesini teşvik etme yeteneklerini daha derinlemesine inceliyoruz. Devam eden araştırmamız, ek güçlü aktivatörleri belirleyecektir” dedi.

Referans: Xiaojie Wang, Raul Ramos, Anne Q. Phan, Kosuke Yamaga, Jessica L. Flesher, Shan Jiang, Ji Won Oh, Suoqin Jin, Sohail Jahid, Chen-Hsiang Kuan, “Signaling by Senescent Melanocytes Hair Growth Exaggerates” Kt Nguyen , Heidi Y. Liang, Nitish Udupi Shettigar, Renzhi Hou, Kevin H. Tran, Andrew Nguyen, Kimberly N. Vu, Jennie L. Phung, Jonard P. Ingal, Katelyn M. Levitt, Xiaoling Cao, Yingzi Liu, Zhili Deng, Nobuhiko Taguchi, Vanessa M. Scarfone, Guangfang Wang, Cara Nicole Paolili, Xiaoyong Wang, Christian F. Guerrero-Juarez, Ryan D. Davis, Elise Nolani Greenberg, Rolando Ruiz-Vega, Priya Vasudeva, Rabi Murad, Leeli Vidyastudi, Hye-Lim Lee, Kevin J. McElwee, Alain-Pierre Cadeau, Devon A. Lawson, Bogey Anderson, Ali Mortazavi, Zhengguan Yu, Qing Nie, Takahiro Kunizada, Michael Karin, John Tuckerman, E. Jesri ve D. Ganesan, Ji Li ve Maxim V. Flix, 21 Haziran 2023, Doğa.
DOI: https://doi.org/10.1038/s41586-023-06172-8

Bu çalışma kısmen LEO Vakfı hibeleri LF-AW-RAM-19-400008 ve LF-OC-20-000611 tarafından desteklenmiştir; San Zuckerberg Girişimi Hibe AN-0000000062; WM Keck Vakfı Hibe WMKF-5634988; Ulusal Bilim Vakfı, DMS1951144 ve DMS1763272’yi verir; Ve[{” attribute=””>தேசிய சுகாதார நிறுவனங்கள் மானியங்கள் U01-AR073159, R01-AR079470, R01-AR079150, R21-AR078939 மற்றும் P30-AR075047. சைமன்ஸ் அறக்கட்டளை மானியம் 594598 மற்றும் கலிபோர்னியா இன்ஸ்டிடியூட் ஃபார் ரீஜெனரேட்டிவ் மெடிசின் ஷேர்டு ரிசர்ச் லேபரேட்டரி கிராண்ட் CL1-00520-1.2 ஆகியவற்றிலிருந்து கூடுதல் ஆதரவு கிடைத்தது.

READ  Temsilci Jorge Santos, Adalet Bakanlığı tarafından federal bir soruşturmada suçlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir