Tüm dünyanın gözü, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Türkiye saatiyle sabaha karşı Singapur’da yapacağı görüşmeye çevrildi.

ABD Başkanı Donald Trump

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Trump ile Kim arasındaki tarihi zirvenin programı kamuoyu ile paylaşıldı.

Beyaz Saray’ın paylaştığı programda, Trump ile Kim arasındaki başa baş görüşmenin 45 dakika, heyetler arası görüşmenin ise 1,5 saat sürmesi düşünüyor.

Singapur, ilk kez bir ABD başkanı ile Kuzey Kore liderinin bir araya geleceği tarihi zirveye ev sahipliği yapacak ülke oldu.

Açıklamada ayrıca, ABD ile Kuzey Kore arasında zirve öncesindeki görüşmelerde beklenenden daha hızlı mesafe alındığı belirtilerek, Trump ile Kim’in Singapur yerel saatiyle 09.00’da bir araya geleceği bildirildi.

BAŞ BAŞA BİR GÖRÜŞME OLACAK!

Kim Jong-un ve Donald Trump

Açıklamada, yaklaşık 45 dakika sürmesi öngörülen ilk görüşmenin Trump ile Kim arasında sadece birer tercüman eşliğinde yapılacağı aktarıldı.

Baş başa görüşmenin ardından 1,5 saat sürmesi öngörülen heyetler arası görüşmelere geçileceği belirtilen açıklamada, daha sonra çalışma yemeği yenileceği ifade edildi.

ABD heyetinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yer alacağı bildirildi.

Çalışma yemeğinde ise bu isimlere ilaveten Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD’nin Filipinler Büyükelçisi Sung Kim ve Ulusal Güvenlik Konseyi Asya Direktörü Matt Pottinger’in bulunacağı belirtildi.

Zirvenin sonunda Trump’ın Singapur’dan ayrılmadan önce basın mensuplarının karşısına çıkarak bir değerlendirme yapması bekleniyor.

Beyaz Saray, Trump ile Kim arasında 12 Haziran’da yapılacak zirvenin, Singapur’un Sentosa Adası’ndaki Capella Otel’de yerel saatle 09.00’da gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

NÜKLEER SAVAŞ TEHDİDİNE SON VERME FIRSATI

Kuzey Kore’ye ait bir füze fırlatılırken

ABD Başkanı Trump, görüşmede iki ülke arasında yıllardır süregelen gerginliğe ve nükleer savaş tehdidine son verme fırsatı yakalayabilir. Bir ABD başkanı ile Kuzey Kore liderinin ilk kez bir araya geleceği tarihi zirve, Trump’ın uluslararası ilk büyük başarısına imza atmasına da zemin hazırlayabilir.

Trump’ın bunu başarabilmek için şimdiye kadar uygulamakta isteksiz davrandığı uluslararası anlaşmalara ve işbirliğine bağlı kalma konusunu yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.

Göreve geldiği günden beri ”Önce ABD” sloganıyla korumacı bir dış politika yürüten Trump, Paris İklim Anlaşması, Trans-Pasifik Serbest Ticaret Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalardan ve örgütlerden geri çekilerek dünya genelinde tepkiler aldı.

İran nükleer anlaşmasından da çekilme kararı alan Trump, bu tutumuyla Kuzey Kore ile nükleer müzakerelere oturacak ABD’nin küresel sorunlara yaklaşımı konusundaki güvenilirliğini yitirdiği sinyali vermiş oldu.

ZİRVE RİSKTE TAŞIYOR

 

Kuzey Kore ordusuna ait silahlar

Tüm bunlar dikkate alındığında Singapur’da düzenlenmesi planlanan zirve, Trump yönetimi için hem büyük bir fırsat hem de riskler taşıyor.

Tarihi görüşme başarılı olması halinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için dönüm noktası olacak. Başarısız olması durumunda ise zirve, ABD ve Kuzey Kore’yi yeniden sıcak çatışmanın eşiğine getirebilir.