24 Haziran seçimlerinde kurulan Millet İttifakında yer alan üç partiden ikisi olan Saadet ve İYİ Parti, CHP’yle yapılan ittifakın sona erdiğini açıkladı.

Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, 24 Haziran seçimleri sonrasında seçim sonuçlarına ilk kez değinerek, “Millet İttifakı seçim hilelerini aşmak için kuruldu. Seçimlerin tamamlanması ile birlikte bu ittifaka gerek kalmamıştır” cümlelerini kurdu.

Partisinin divan toplantısı ardından konuşan Çıray, ”Millet İttifakı’nın seçim hilelerini aşmak için kuruldu, seçimlerin tamamlanması ile birlikte bu ittifaka gerek kalmamıştır” dedi.

Sponsorlu

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile  ilgili şunları söyledi:

“İYİ Parti’nin kuruluş sürecindeki en önemli etkenlerden biri olan 16 Nisan referandumuna neden ‘Hayır’ dediğimiz, bugün daha iyi anlaşılmakta. Yasama görevi için var olan Meclis dururken seçimden önce, yangından mal kaçırır gibi çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname yetkisinin, ülkenin sistemini değiştirmede kullanıldığına şahit oluyoruz. İYİ Parti KHK uygulamalarını dikkatle takip edecek, gerektiğinde itiraz ve milletimizi uyarı görevini layıkıyla yerine getirecek.”

Seçimden sonra art arda yapılan zamlara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çıray şu açıklamalarda bulundu: “Bir eski siyasetçinin “Seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?” sözünü hatırlatan ve 24 Haziran sonrası için biriktirilen zamlar, vatandaşımızın sırtındaki yükü daha da ağırlaştırmaktadır. İYİ Parti zamların süreklilik kazanacağı endişesini taşımakta.”

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da ittifakın sona erdiğine dair bir açıklama yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Karamollaoğlu haftalık basın toplantısında “İttifak olarak yerel seçimler ve parlamentoda nasıl bir karar alacaksınız?” sorusuna, “İttifak genel seçimlerle ilgiliydi. Seçim bitince ittifak bitti. Bizim birlikte oluşturduğumuz fikir, kuvvetler ayrılığı için olmuştu. Bunun için her zaman hazırız. Ama mahalli seçimler ayrıdır” şeklinde cevap verdi.