Türkiye ile Rusya arasında S-400 sistemlerine ilişkin gerçekleştirilen anlaşmada tüm pürüzlerin giderildiği belirtildi.

S-400 füze sistemi

Askeri füze savunma sistemi teslimatlarının 2019 sonu veya 2020 başında yapılacağı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliği’nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı konusunda Türkiye ile tüm konuların çözüldüğünü ifade ederek, “Teslimatların 2019 sonu veya 2020 başında yapılacağını öngörüyoruz” dedi.

Sponsorlu

Kojin, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, S-400’lere ilişkin kontratın Türkiye ile Rusya arasında önümüzdeki günlerde imzalanabileceğini belirtti.

Sistemlerin teslimatı konusunda Türkiye ile tüm konuların çözüme kavuşturulduğunu belirten Kojin, “Türkiye ile Rusya sistemlerin ödemesi konusunda ortak bir plan geliştirdi. Teslimatların 2019 sonu veya 2020 başında yapılacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde S-400’lere ilişkin anlaşmanın kısa bir süre içerisinde imzalanacağını açıklamıştı.

Erdoğan, “S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler” demişti. İşte o S-400 savunma sistemi hakkında bilgiler.

BBC’de yer alan bilgide ise bu anlaşmanın toplam maliyetinin 2,5 milyar dolara mal olacağı belirtiliyor.

400 kilometrelik bir menzile ulaşabilen S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesi amacıyla kullanılıyor.

S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelerdir. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzilli olması. S-400 HSS’nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km olarak ölçülmüştür.

Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi ülke yok. Sadece Yunanistan’da bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın almıştı.

Ayrıca başta ABD olmak üzere, bazı Batılı devletler ve NATO, Türkiye’nin S-400 alma kararını eleştirmişti.

Öte yandan, ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye’nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söylemişti.

Rusya ve Türkiye arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak Gazeta.ru’ya verdiği demeçte, “S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye’ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

[Via BBC]