Rusya’nın radara yakalanmayan füzelerinin ardından Çin de yeni bir savaş teknolojisi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu çalışmaya göre, artık savaş uçakları radarlara görünmeyecek!

Webtekno’nun aktardığı bilgilere göre, Çin hükümetine bağlı olan ve Shenzen kentinde bulunan bir laboratuvar, nano boyutlarda tasarlanmış özel bir madde ürettiğini açıkladı.

Bu maddenin görünmezlik sağladığını ve bu işleve ihtiyaç duyan yüzeylere montajlamak için gerekli sistemi inşa ettiklerini açıkladılar.

Çin hükümetinin kontrolünde olan bir haber ajansı, daha öncelerde imkansız olarak lanse edilen son teknoloji süper malzemelerden birinin ülkedeki bir laboratuvar tarafından geliştirildiğini, üretim hatlarının da kurulduğunu duyurdu.

Çin Merkez Televizyon İstasyonu’nun iddiaları, kanalda yayınlanan bir belgesel aracılığıyla duyuruldu.

chinese army air ile ilgili görsel sonucu

Haber merkezi, görünmezlik pelerini olarak anabileceğimiz bu maddenin hangi amaçla üretildiğini belirtmese de muhtemelen savaş uçakları ve özellikle J-20 tipindeki uçağın üzerinde kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Çin’in “süper malzeme” olarak adlandırdığı iksir yüzeylerin görünmez hale gelmesini teknik olarak nasıl sağlayacak, henüz bilinmiyor. Bazı meta malzemelerin görünür ışık veya kızılötesi ışıkları bükebildiği biliniyor. Bu da dolaylı yoldan görünmezliğin sağlanması için kullanılabilir.

Çin’deki bilim insanlarının bu malzemeyi istenilen yüzeye uygulayacak kadar geliştirdikleri de konuşuluyor. Yayınlanan belgeselde laboratuvar içindeki çalışmalardan da görüntüler bulunuyor.

80 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğindeki her parçanın bronzla kaplandığı ifade ediliyor ve bu yüzey, geliştirilen görünmezlik malzemesi için temel oluşturuyor. Bu yüzey ışığa maruz kaldığında yaklaşık olarak 20.000 desen özel bir film tabakasını yansıtıyor. Her bir desenin 0.2 milimetrekare kadar küçük bir alan kaplaması, insan gözünün yakalayamayacağı ayrıntıları gizliyor.

Bu mikro yapılar, meta materyallerin özelliklerini kontrol etmek için kullanılıyorlar. Raporda, araştırmacıların ne tür bir “süper materyal” ürettiğinden bahsedilmiyor, ancak Çinli bilim insanlarının ülkenin havacılık endüstrisini geliştirmeye yardımcı olacağı belirtiliyor.

chinese army air ile ilgili görsel sonucu

Çin’in en büyük haber portallarından biri olan Sina tarafından yayınlanan bir başka rapora göre, 2011 yılında devlet tarafından finanse edilen bir laboratuvar olan Shenzhen’deki Metamaterial Elektromanyetik Modülasyon Teknolojisi Devlet Laboratuvarı’nda çalışmalar yapılıyor.

Çin’in söz konusunu görünmezlik maddesini kullanacağı söylenen J-20 tipi muharebe uçağı, geçen yıl hizmete girmişti ve Çin Hava Kuvvet’lerinin en büyük kozlarından birisi oldu.

Ülkenin 4. nesil savaş uçağı olan J-20, ilk uçuşunu 2011 yılında gerçekleştirdi. J-20’nin, Amerikan üretimi olan F-22 Raptor ile oldukça benzer özellikler taşıdığı biliniyor.

Rusya: Yeni bir füze denedik, bu füze dünyanın her noktasını vurabiliyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin parlamentosu olan Federal Meclis’in üyelerine hitaben geleneksel yıllık konuşmasını yapmıştı.

Rus ordusu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘hiçbir füze savunma sistemi tarafından yakalamadığını’ belirttiği Kinjal (Hançer) isimli hipersonik füzenin yeni testlerinden görüntüler paylaşmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde Mig-31 tipi bir savaş uçağının, modernize edilerek takılan ve havadan atılabilen bir Kinjal füzesini hedefine fırlattığı görülüyordu.

Rusya’nın bu yeni silahından ilk olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayının başında bahsetmişti.

Putin, Federal Meclis’in üyelerine hitaben yaptığı bir konuşmada, hipersonik bir silah olan Kinjal için, “Hızları, bu füzeleri günümüzün hava savunma ve füze savunma sistemlerine karşı yenilmez kılıyor” ifadesini kullanmıştı.

Putin, ‘dünyada herhangi bir benzerinin olmadığını’ belirttiği Kinjal füzelerinin testlerinin başarıyla yapıldığını da aktarmıştı.

Rus liderin aktardığı bilgilere göre, Kinjal füzeleri sesten 10 kat daha hızlı.

Uçuşu sırasında manevra yapabilen tüm mevcut savunma ve füze sistemlerini aşabilen bu füzeler ayrıca, 2 bin kilometreye kadarki hedeflere nükleer ve konvansiyonel başlıklar taşıyabiliyor.

Ancak görüntülerde hedefine fırlatılan füzenin nasıl bir hasara yol açtığı gösterilmiyor. Bu da akıllara testin başarısız geçtiği ihtimalini getiriyor.

Her iki ülkenin duyurduğu askeri yenilikleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Facebook sayfamız aracılığıyla görüşlerinizi dile getirebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

[Via Webtekno]