Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma olasılığını konuşmak için henüz erken olduğunu açıkladı.

Rusya ile YPG arasında protokol imzalandı

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında, PYD’nin 29-30 Ocak’ta Soçi’de düzenlenmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma ihtimali hakkında açıklamalarda bulundu.

Sputnik’in aktardığına göre, kongrenin başlamasına bir ay kala açıklama yapan Zaharova, “Kürt temsilcilerin gerek Kürt ve siyasi hareketlerin temsilcileri gerekse de diğer siyasi, toplumsal hareketlerin ve Suriye iç muhalefetinin temsilcileri sıfatıyla katılımı konusu üzerinde çalışma yapılıyor. Bu kapsamlı hazırlık çalışmalarından herhangi bir unsur hakkında konuşmak ve herhangi bir unsuru teyit etmek için henüz erken olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Zaharova, ocak ayında kongreyle ilgili tüm parametrelerin açıklanacağını da belirtti.

YPG komutanı saatler önce Rusya’nın söz verdiğini öne sürmüştü.

YPG komutanı: Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Konferansı için söz verdi

Rusya’nın, Suriye’nin Rojava bölgesindeki Kürt yönetiminin Soçi’de düzenlenecek ulusal diyalog konferansında temsil edilmesi sözü verdiği öne sürüldü.

GazeteDuvar’ın haberine göre, açıklama YPG komutanı Sipan Hemo’dan geldi.

Hemo, Rusya’nın kendilerine, Rojava’daki Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan 155 temsilcinin konferansa katılacağını söylediğini aktardı.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin, 29-30 Ocak 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde toplanması bekleniyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, daha önce yaptığı açıklamada PYD’nin katılımının öngörülmediğini ifade etmişti.

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Öte yandan, Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarılmıştı.

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenleneceğini, kongre öncesinde Türkiye, Rusya ve Suriye’nin katılımıyla bir hazırlık toplantısı yapılacağını açıklamıştı.

Her fırsatta PYD’nin bir terör örgütü olduğunu dile getiren Türkiye, yapılan açıklamada PYD’den direkt olarak hiç bahsetmemişti.

Son olarak Türkiye’nin karşı çıktığı YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma kararı Soçi’deki kritik zirvede karara bağlanacaktı.

Tarihte bir ilk olarak nitelendirilen zirveye katılan ülke liderlerinin açıklamalarını derlemiştik.

Rusya, bu kongrede Kürtler de dahil olmak üzere Suriye’deki tüm grupların temsil edilmesi gerektiğini söylese de, Türkiye, Kürtlerin kongreye davet edilmesini ‘kabul edilemez’ olarak görüyordu.

Kremlin’den şu açıklama yapılmıştı: Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılımı liderler arasında görüşüldü, katılım kapsayıcı olmalı.

[Via Sputnik]