Rusya, Suriye’de ABD’nin çekildiği bölgelerin Suriye hükümetinin kontrolüne bırakılmasını istedi.

Bölgede silahlı gruplar karşı karşıya

ABD’nin asker çekme kararının ardından, YPG’nin kontrolünde bulunan Fırat’ın doğusundaki bölgelere ve Menbiç’e kimin gireceği konusu tartışılmaya başlanmıştı. ABD’nin kararının öncesinde bu bölgelere operasyon yapacağını açıklayan Türkiye birkaç gündür Menbiç çevresindeki askeri yoğunluğu artırmıştı.

TSK desteğindeki ÖSO dün Menbiç’e yönelirken, ilçeye bağlı Arımiye kasabasına Rus askeri gözlemcilerle birlikte giden Suriye ordusu kontrolü almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yoğun askeri hareketliliğin yaşandığı bu ortamda yaptığı açıklamada şöyle dedi: “ABD’lilerin terk ettiği toprakların kontrolünün kime bırakılacağı sorusu doğuyor. Uluslararası hukuku ve Suriye ile Suriye halkının geçtiği süreci göz önünde bulundurduğumuzda, bu Suriye hükümeti olmalı.”

Çavuşoğlu’nun ziyaretine denk geldi

Zaharova’nın bu sözleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye’deki son durumu görüşmek üzere Moskova’yı ziyaret etmesine denk geldi.

Zaharova ayrıca ABD’li birliklerin çekilmesinin uluslararası koalisyonun Suriye’deki saldırılarının sonlanacağı anlamına gelip gelmediği konusundaki tereddütlerini gidermediğini de belirtirken “ABD’li yetkililerden Washington’un stratejisi hakkında net, anlaşılır açıklamalar gelmiyor. Açıklamalar çok üstü kapalı şekilde yapılıyor. Bundan hareketle, terörle mücadele operasyonunda bir sonraki aşamaya geçildiği çıkarımı yapılabilir” dedi.