Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi, Beyaz Miğferler’in militanlarla birlikte İdlib’de mizansen çekimlerine katılan kişilere karşı klor bazlı gerçek zehirleyici madde kullanmaya ve daha sonra Suriye ordusunu kimyasal saldırı düzenlemekle suçlamaya hazırlandığı aktardı.

Suriye’de militanlar tarafından hazırlandığı öne sürülen kimyasal saldırı provokasyonu hakkında bir açıklama yapan Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi, şunları aktardı:

“Beyaz Miğferler, militanlarla birlikte Suriye ordusunu kimyasal saldırı düzenlemekle suçlamak amacıyla İdlib’de mizansen çekimlerine katılan sivillere karşı klor bazlı zehirleyici madde kullanmayı planlıyor. Beyaz Miğferler, 9 Eylül’den bu yana Han Şeyhun’da kimyasal saldırı mizanseni çekiminin provasını yapıyor ve bu provalara 8-12 yaş aralığında yaklaşık 10 çocuk dahil 30 sivil katılıyor”

Merkez, kendilerini Hurras el Din olarak adlandıran bir örgütten militanların, zehirli madde dolu konteynırların patlatılacağı yerleri bizzat hazırladığının altını çizdi.

‘MİLİTANLAR 22 ÇOCUĞU ÇEKİMLER İÇİN KAÇIRDI’

Suriye [Fotoğraf: WFP/Abeer Etef]
Bu arada merkez, militanların kimyasal silah mizanseninin çekimlerine katılmak üzere Halep’ten 22 çocuğu aileleriyle birlikte kaçırdığını belirtti.

Sığınmacı kamplarından kaçırılan bir grup yetim çocuğun da ölümcül sahnelerin çekilmesi için El Nusra kontrolündeki İkab cezaevinde tutulduğunu ifade eden merkez, bir dizi Ortadoğulu ve bir ABD’li yapımcının şu ana dek 9 sahne çektiğini vurguladı.

İdlib halkı kimyasal saldırıya karşı böyle hazırlanıyor!

Reuters, Rus savaş uçaklarının bombardımanı ve Suriye güçlerinin top atışlarının ardından İdlib’de sivil halkın durumunu görüntüledi.

Haber görseli

İdlib halkı, sığınaklar kazarak erzak stoklarken, diğer yandan kendi olanaklarıyla gaz maskeleri yapıyor.

ABD: Kimyasal silah kullanılırsa vurmaya hazırız!

Öte yandan Reuters’ın aktardığı habere göre, Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, “Eğer İdlib’de kimyasal silah kullanılırsa Suriye’yi vurmaya hazırız” açıklamasında bulundu.