Rusya: İran’a dış müdahale kabul edilemez!

İran’daki protestoların şiddet ve kan dökme yoluyla daha fazla devam etmemesini umduklarını açıklayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, dış müdahalenin kabul edilemeyeceğinin de altını çizdi.

Rusya’dan yapılan açıklamada, İran’da yaklaşık bir haftadır devam eden protestoların ülkenin iç meselesi olduğu ifade edildi.

Olayların sona ermesini umduklarını belirten bakanlık, “Ülkedeki durumu istikrarsızlaştırılabilecek dış müdahaleler (İran’ın içişlerine) kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Rusya bu açıklamayla birlikte ABD’ye karşı İran hükümetini bir nevi desteklemiş oldu.

1 Ocak 2018 tarihinde ise ABD Başkanı Donald Trump’tan hükümet karşıtı eylemlerin sürdüğü İran hakkında yeni bir açıklama geldi.

Trump, Twitter mesajında “İran halkı yemek ve özgürlük için aç. İnsan haklarının yanı sıra İranlılar’ın zenginliği de yağmalandı. Değişim zamanı!” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın göstericileri Twitter’dan cesaretlendirmesi sonrasında İran’da sosyal medyaya erişim engeli gelmişti.

ABD’nin ulusal güvenliğin bir numaralı düşmanı olarak gördüğü İran’ı karıştırmak için her fırsatı kullanacağını da öne süren Kosaçev, ABD ile İsrail’in 12 Aralık’ta imzaladığı İran’a karşı işbirliği anlaşmasına işaret ederek, iki ülkenin Tahran’a baskı için görüşme halinde olduğunu vurguladı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

İran yetkilileri ise ülke çapında süren hükümet karşıtı protestoların devam etmesi takdirde, protestocuların ‘demir yumrukla’ karşılaşacakları ve ‘yaptıklarının bedelini ödeyecekleri’ tehdidinde bulunmuştu.

İran’ın Kirmanşah şehrinde ‘hayat pahalılığını’ protesto etmek için göstericiler sokaklara çıkmış ve polisin müdahalesi sonucu olaylar ‘şiddet eylemlerine’ dönüşmüştü.

Meydana gelen olaylarda 10’dan fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.