Suriye ordusunun binlerce cihatçı militanın bulunduğu İdlib’e olası müdahalesi öncesi Rusya Akdeniz’e yığınak yapıyor.

Rus Donanmasına ait “Yamal” adlı savaş gemisi. (Mehmet Bayer – Anadolu Ajansı)

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Suriye’yi vurmaya hazırlandığını açıklamıştı.

Rus Donanması, Akdeniz’e 2015’ten bu yana en geniş kapsamlı gücü gönderdi.

Suriye ordusunun Türkiye sınırındaki İdlib vilayetinde silahlı militanlardan almak için operasyona hazırlandığı aktarılırken, Rusya da bölgeye devasa bir destek gücü gönderdi.

Edinilen bilgilere göre, büyük çoğunluğu Kalibr cruise füzeleri taşıyan 10 gemi ve iki denizaltı gönderildi. Bu gemilere yenilerinin katılacağı ifade ediliyor. Askeri uzmanlar ise filonun, ‘Suriye ordusunun İdlib müdahalesini destekleyeceğini’ öne sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı geçen hafta, İdlib’deki silahlı militanların sahte bir kimyasal saldırı ile ABD, İngiltere ve Fransa’nın müdahalesini kışkırtmayı umduğunu açıklamıştı. Bakanlık bu konuda istihbarat aldıklarını duyurmuştu.

SOVYETLER’DEN SONRAKİ EN BÜYÜK TATBİKAT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad el sıkışırken [Via © SPUTNİK/ MİKHAİL KLİMENTYEV]
Rusya bir yandan da, ABD’yle ilişkilerinin gerildiği bir dönemde devasa bir askeri gövde gösterisine hazırlanıyor. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Sovyetler Birliği’nin yıkıldığı 1981’den bu yana düzenleyecekleri en büyük askeri tatbikatın ayrıntılarını açıkladı.