Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir araya geldi. Toplantı ardından Rusya’dan İdlib ile ilgili kritik açıklamalar geldi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ‘İdlib’de askeri operasyon düzenlenmeyecek’ açıklamasında bulundu.

Görüşme 2 saat sürdü, açıklama görüşmeden 2,5 saat sonra yapıldı.

Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelen Erdoğan ve Putin, düzenledikleri basın toplantısı ardından Rusya Savunma Bakanı Orgeneral Şoygu, İdlib’e askeri operasyon düzenlenmeyeceğini duyurdu.

Putin, “Suriye’nin İdlib kentinde 15-20 kilometrelik silahlardan arındırılmış bir tampon bölgenin 15 Ekim tarihinde hayata geçirileceğini” aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise silahtan arındırılmış bölgenin işleyisine dair “Muhalifer bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Ancak Rusya ile birlikte belirleyeceğimiz radikal grupların faaliyet göstermesi engellenecek. Rusya ve Türkiye belirlenecek silahsız bölge sınırlarının iki tarafında koordineli denetim faaliyeti gerçekleştirecektir” bilgisini paylaştı.

Ruhani, Putin, Erdoğan

Putin’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ile çok yapıcı ve kapsamlı görüşmeleri yaptık. Bu sene dördüncü kez bir araya geliyoruz. 10 gün önce Tahran’daki zirveye katılmıştık. Güncel ikili konuları görüştük, işbirliği konuları görüştük. İkili ticaret hacminin artışını kaydettik. Bu sene 7 ay içerisinde ticaret hacmimiz yüzde 34 artmıştır ve 15 milyar dolara ulaşmıştır.

Sayın Erdoğan ile ikili ticarette milli para birimleri kullanmamız lazım. Enerji alanında stratejik projelerin geliştirilmesine devam edeceğiz. Akkuyu Nükleer Santrali’nden bahsediyorum. Türk Akım doğalgaz boru hattı projesini sürdüreceğiz. Önümüzdeki sene Türkiye ve Rusya turizm yılı hazırlıklarını değerlendirdik. Bu sene ilk 6 ay içerisinde Rus turist sayısı artmıştır.”

Bugün özellikle Suriye’deki çözüm konularını ele aldık. Yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda beraber çalışma yürütüyoruz. İdlib konusunda işbirliği içindeyiz.

Çok önemli mutabakatlara ulaştık. Ve onaylanmış kararlar konusunda mutabakat sağlamıştık. Rusya’nın endişeleri ve biz Rusya olarak İdlib çatışmasızlık bölgesizlik kuran ülkelerden biriyiz. Bizim endişelerimiz İdlib’de olan savaşçılardan, özellikle Halep noktasına saldırı tehlikesi var. Rus üslerine tehlikesi de var. Bugün yapılan görüşmelerde bu durum ayrıntılı şekilde değerlendirdik. Ve şu kararı aldık. 15 -20 kilometre silahsızlık bölgesi kurulacak, karar aldık. 15 Ekim tarihinde silahsızlanma bölgesi, Nusra’daki savaşçılar bu bölgeden çekilecekler. O bölgeden, sayın Erdoğan’ın teklifiyle ağır silahların çekilmesi kararını aldık. Bütün muhalif grupların silahlarla bölgeden çekilecekler. O bölgede kontrol, Rus ve Türk askerler tarafından ortak yapılacaktır.”

Erdoğan: Muhalifer bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Muhalifer bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Ancak Rusya ile birlikte belirleyeceğimiz radikal grupların faaliyet göstermesi engellenecek. Rusya ve Türkiye belirlenecek silahsız bölge sınırlarının iki tarafında koordineli denetim faaliyeti gerçekleştirecektir. Bu mutabakat ile Şdlib’de bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum. İdlib ko9nuya taraf ülkeler için de önemli bir kazanımdır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne kasteden ve Türkiye’ye de kasteden asıl yapı YPG/PYD’dir. Terör bataklıklarının kurutulması gerekiyor. Biz bu yönde önemli adımlar attık. 4 bin kilometrekareden fazla bir alanı DEAŞ, YPG’li teröristlerden temizledik.”