Rusya’da dün sokağa çıkan binlerce Vladimir Putin karşıtı gösterici toplu halde gözaltına alındı. Karakola götürülen 1000’den fazla insan arasında, muhalif lider Navalny de var.

Mart ayındaki seçimlerden sonra ilk kez geniş çaplı bir gösterinin gerçekleştiği Rusya’da, polisin protestocuları yaka paça gözaltına aldığı görüldü.

Sponsorlu

Başkent Moskova ve diğer şehirlerde muhalif lider Alexey Navalny önderliğinde sokağa çıkan muhalifler, polisle karşı karşıya gelirken, Reuters ve AP’nin dünyaya servis ettiği fotoğraflarda polisin protestocuları copladığı görülüyor.

Bazı Putin taraftarları ise göstericileri yumrukladı.

İnsan hakları örgütleri, Pazartesi günü resmen dördüncü kez göreve başlayacak Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto edenlerin toplu halde karakola götürüldüğünü aktarıyor.

Polise direnen göstericilerin çabası ise yeterli olmadı.

Gözaltına alınan 1000’den fazla gösterici arasında beklendiği gibi Navalny de var. Güvenlik güçleri, kollarından ve bacaklarından tuttukları Navalny’yi araca bindirdi.

Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda ‘Putinsiz Rusya’ sloganları yükseldi.

Göstericiler, Putin’i çara benzeten pankartlar da taşıdı.

Navalny, taraftarlarına 90’dan fazla şehirde sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

St. Petersburg’daki gösteriye kalabalık bir grup katıldı.

65 yaşındaki Vladimir Putin, altı yıl daha başkanlık yaparak Josef Stalin’den bu yana Rusya’yı en uzun süre yöneten lider olacak.