Bu yıl gerçekleştirilecek seçimlerde aday olacağını belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rakip kadın adaylar listesine yeni bir isim daha dahil edildi.

Müslüman gazeteci ve Dağıstan baş müftüsünün danışmanı olan Ayna Gamzatova, Rusya başkanlığa adaylığını ilan etti.

Vladimir Putin

Gamzatova, Rusya’nın ilk Müslüman kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

Müslüman gazeteci, Dağıstan baş müftüsünün eşi ve halkla ilişkiler danışmanı Ayna Gamzatova, Rusya’da Mart 2018’de gerçekleştirilecek seçimlere aday oldu.

Gamzatova, dün Rusya Merkez Seçim Komitesi’ne başvuru belgelerini teslim etti.

46 yaşındaki Gamzatova, Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki bir girişimci grubu tarafından aday gösterildi ve seçimlerde bağımsız olarak kampanya yürütecek.

Sputnik’in aktardığına göre, ​Rusya’da kural gereği, bağımsız aday olabilmek için Gamzatova’nın ülkenin tüm bölgelerinden en az 300 bin imza toplaması gerekiyor.

Rusya’nın ilk kadın Müslüman başkan adayı olarak dikkat çeken Gamzatova, henüz seçim programı hakkında bir bilgi vermezken, Rusya’da ki Müslümanlar ve Al Jazeera’nın da aralarında bulunduğu Almanya, İran, Endonezya, Bosna Hersek ve başka ülkelerden basın kuruluşlarının desteğini topladı.

Daha önce Rus sosyetesinin ünlü ismi ve St. Petersburg’un ilk belediye başkanı Anatoliy Sobçak’ın kızı Kseniya Sobçak ile gazeteci ve insan hakları aktivisti Yekaterina Gordon seçimlere aday olacağını açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 2017’nin Aralık ayında bağımsız olarak aday olacağını açıklamıştı.

Rusya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova, 21 kişinin partiler üzerinden, 30 kişinin de bağımsız olarak adaylığını koyduğunu açıklamıştı.

[Via Sputnik]