Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, askeri teknik işbirliği alanında ilgili anlaşma imzalandıktan sonra Türkiye’ye kredi sağlanacağını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre Siluanov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin her şeyi söyledi, koşullar onaylandı, evraklar imzalanacak. Anlaşma imzalandıktan hemen sonra kredi sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya ait bir helikopter

Anlaşmanın detayları ise sonra belli olacak.

Sponsorlu

Rusya, Mısır’da Nükleer Santral İnşa Edecek

Öte yandan, Mısır’ın başkenti Kahire’de, Rusya ile Mısır arasında Dabaa Nükleer Santrali’nin yapımına başlanması ve santrale nükleer yakıt sağlanması konusunda anlaşma sağlandı.

İmza töreni, bugün Kahire’de görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi arasında gerçekleştirildi.

Anlaşmayı Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev ve Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şaker imzaladı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rosatom Başkanı Lihaçev daha önce yaptığı açıklamada, toplam maliyeti 30 milyar doları bulan Debaa Nükleer Santral Projesi’nde, her biri 1200 MW kapasiteli 4 ünitenin yapımının 2028-2029 yıllarına kadar tamamlanmasının planlandığını açıklamıştı.

Toplam çalışmalarının yüzde 85’ini karşılayacak 25 milyar doların Rusya tarafından Mısır’a kredi olarak verileceğini dile getiren Lihaçyov, santralin inşasının başlamasıyla ilgili anlaşmanın yanı sıra santrale yönelik bakım servisi, nükleer atık ve yakıt servisi ile ilgili 60 yıllık bir anlaşmanın da imzalandığını sözlerine dahil etti.

[Via Sputnik]