Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un buluşmak için vardığı mutabakatı ‘doğru yönde atılmış bir adım’ olarak değerlendirdi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Öncelikle bu, doğru yönde atılmış bir adım. Anlaşmadan bugün haberimiz oldu. Umarım, görüşme gerçekleşir. Kore yarımadasındaki durumu normalleştirmek için buna ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un ve Donald Trump

Lavrov, Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin nisan ayında bir araya gelme konusundaki mutabakatını da değerlendirdi.

Sponsorlu

Taraflar arasındaki mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Lavrov, Rusya’nın da gerilimi azaltmak, Kore yarımadasındaki nükleer sorunun yarattığı atmosferi dağıtmak için diyalog kurulmasını önerdiğini hatırlattı.

Kuzey Kore- ABD arasında gayrıresmi elçi rolü üstlenen Güney Kore, tarihi bir açıklamayla ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim’in mayıs sonuna kadar şahsen bir araya geleceğini bildirmişti.

Hafta içinde Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin nisan sonunda iki ülke arasındaki sınırda yapılacak zirvede görüşmekte mutabık kaldığı açıklanmıştı.

Kore Yarımadası’ndaki askeri gerginliği azaltmak için iki lider arasında kırmızı hat kurulmasında da anlaşılmıştı.