Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Türkiye’nin Rusya ile S-400 füze hava savunma sistemleri anlaşmasının imzalandığını duyurarak bir adedi opsiyonlu olmak üzere iki S-400 bataryasının satın alımı konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

(Sistemin özelliklerini haberin sonunda görebilirsiniz.)

SSM, açıklanmasında “İlk teslimatın 2020 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanan Proje ile ilgili teknoloji kazanımına yönelik işbirliği ve ortak geliştirme taahhüdü, sözleşmede yer almaktadır” ifadeleri yer buldu.

Sponsorlu

SSM’den yapılan resmi açıklama şöyle: “Hava Kuvvetleri Komutanlığının uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihtiyacına yönelik olarak başlatılan Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Rusya Federasyonu ile yapılan görüşmeler neticelendirilmiş olup Proje ile 1 adedi opsiyon olmak üzere toplamda 2 adet S-400 Sistemi (Bataryası) tedarik edilecektir.”

Kontrolün tamamen TSK’da olacağı belirtilen açıklamanın devamı şöyle: “Aynı anda hem hava araçlarına hem de balistik füzelere karşı etkin olan S-400 sisteminin kontrolü tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacak ve S-400 sistemi herhangi bir dış unsura bağlantısı olmadan bağımsız bir şekilde görev yapabilecektir. Sistemin kullanımı, yönetimi, dost düşman tanıma sistemleri milli imkânlarla gerçekleştirilecektir.

İlk teslimatın 2020 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanan Proje ile ilgili teknoloji kazanımına yönelik işbirliği ve ortak geliştirme taahhüdü, sözleşmede yer almaktadır.
Sözleşmesi imzalanmış, avans ödemesi yapılarak takvimi daha önceden başlamış olan Projenin, Rusya Federasyonu tarafından sağlanacak kredi ile karşılanacak bölümüne ilişkin kredi anlaşması da imzalanmıştır.

Bununla birlikte, uzun menzilli hava savunma ihtiyacının milli imkânlarla karşılanmasına yönelik çalışmalar, ülke menfaatlerimiz doğrultusunda kararlılıkla devam etmektedir. Bu modeli destekleyecek muhtelif çalışmalar, ilgilenen diğer ülke ve firmalarla da sürdürülmektedir.

Açıklamalar dışında basında çıkan haber ve yorumlar gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Sisteme ilişkin teknik hususlar ve ödeme detayları her savunma projesinde olduğu gibi taraflar arasında mutabık kalınan gizlilik prensipleri uyarınca paylaşılmamaktadır.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Öte yandan, SSM’nin bu açıklamasının aksini iddia eden bir haber de ortaya atılmıştı. Bu habere göre, Rusya’nın S-400 füze hava savunma sisteminin kodlarını Türkiye’ye vermeyeceği belirtilmişti.

‘Rusya, S-400 füzelerinin sistem kodlarını Türkiye’ye vermeyecek’

S-400 füze sistemi

11 Ekim 2017 tarihinde Rusya ve Türkiye arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak Gazeta.ru’ya verdiği demeçte, “S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye’ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu kaynak ayrıca, Türkiye’nin almak istediği S-400 sistemleri için, bir cismin kimliğini yani hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rusya tarafından kurulacağını aktarmıştı.

Gazeta.ru’nun haberine göre kaynak şunları söylemişti: “Türklerin S-400 sisteminin iç mekanizmalarını görme talebini yerine getirmeyeceğiz. Zira sistemlerin içerisine, bir cismin düşmana mı yoksa sizin ülkenize mi ait olduğunu gösteren Rus yapımı bir radar sistemi kurulacak. Türkler, şifreleri ve kontrolü onlara vermemizi istedi. Fakat biz bunu reddettik.”

Öte yandan Rusya merkezli Güvenlik, Savunma ve Hukuk Sorunları Akademisi’nin başkan yardımcısı Viktor Yesin ise Gazeta.ru’ya verdiği demeçte, hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişim izni verilmemesinin, bu silahların ihraç edildiği durumlarda ‘sıradan bir prosedür’ olduğunu belirtmişti.

Viktor Yesin, iki ülke arasında böyle bir anlaşmanın koşullarını anlatırken şu cümleleri kullanmıştı: “Ülkeler arasında bir satın alma anlaşması imzalandığında, satın alan tarafın sistemleri kendi başına sökme hakkı bulunmaz. Bakım çalışmaları sadece bizim uzmanlarımız tarafından yapılır. Nitekim satın alan taraf, kendi üzerine bu sistemleri üçüncü bir ülkeye satmama ve sistemde değişiklik yapmama yükümlülüğünü almış olur. Onlara bu sistemlerin nasıl üretildiğine ilişkin bir belge de verilmez.”

Bütün bu iddialara rağmen resmi olarak Rusya’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül’de yaptığı açıklamayla, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması konusunda imzaların atıldığını ve Türkiye’nin kapora ödemesini Moskova’ya gönderdiğini duyurmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklamasına yanıt olarak Rusya tarafında kapora ya da anlaşmanın maliyetine ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat Kommersant gazetesi o dönemde, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı 4 S-400 bataryası için 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağını söylemişti.

S-400 Füze Savunma Sistemi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

400 kilometrelik bir menzile ulaşabilen S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesi amacıyla kullanılıyor.

S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelerdir. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzilli olması. S-400 HSS’nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km olarak ölçülmüştür.

Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi ülke yok. Sadece Yunanistan’da bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın almıştı.

Ayrıca başta ABD olmak üzere, bazı Batılı devletler ve NATO, Türkiye’nin S-400 alma kararını eleştirmişti.

[Via Sputnik, Gazeta.ru]