Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, iki örgütün son birkaç ay içindeki en ağır darbeyi aldığını açıkladı.

IŞİD ve Fetih el Şam’ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) son günlerde devam eden Suriye’nin batı ve doğu kesimlerine saldırma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Konaşenkov, “IŞİD ve Fetih el Şam’ın son günlerde devam eden Suriye’nin batı ve doğu kesimlerinde saldırı düzenleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Teröristlerin Deyr ez Zor ve İdlib’deki Suriye mevzilerine zaman ve doğrultu bakımından koordineli olarak gerçekleştirdiği saldırılar Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle başarılı bir şekilde püskürtüldü ve tüm militanlar öldürüldü” dedi. [via Sputnik Türkiye]

Rusya Hava Kuvvetleri’nin etkili eylemleri neticesinde IŞİD ve Fetih el Şam’ın muharebe kabiliyetine önemli bir darbe vurulduğunu söyleyen Konaşenkov, bunun son aylarda iki örgütün aldığı en büyük darbe olduğunu belirtti.

Konaşenkov, Rusya Hava Kuvvetleri’nin 2.359 militanı öldürdüğünü, yaklaşık 2.700 militanın ise yaralandığını açıkladı.

Sponsorlu

Öldürülen militanların 16’sının çeşitli rütbelerdeki saha komutanları olduğunu da belirten Konaşenkov, 400’den fazla militanın Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden olduğunu da vurguladı.

Rus yetkili, operasyonlar sonucunda 67 sığınağın, 27 tankın, 21 çoklu roketatar sistemi, 149 ağır silah yüklü aracın, 17 ‘cihat mobil’in ve 51 mühimmat deposunun imha edildiğini de aktardı.

Rusya’ya ait bir helikopter

Öte yandan Konaşenkov, Suriye ordusunun Rusya Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle yürüttüğü Irak’tan Suriye’ye geçen yaklaşık 1.500 militanı Deyr ez Zor’un doğusunda kuşatma ve imha etme operasyonunda sona gelindiğini bildirdi.

Rusya, IŞİD karşısında etkili operasyonlarına SDG’nin de desteğiyle devam ediyor.