Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova’dan Fırat’ın doğusunda muhtemel bir operasyona ilişkin açıklama geldi. Rus sözcü: Türkiye’yle temas halindeyiz, Kürtler konusunda her noktada aynı fikirde değiliz.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin birkaç gün içinde Fırat Nehri’nin doğusunda YPG’ye yönelik operasyon açıklaması konusunda ‘Ankara ile temas halinde olduklarını’ belirtti.

Zaharova, haftalık basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması hakkında gelen soruya şu yanıtı verdi: “Türk meslektaşlarımızla, terör karşıtı operasyonlar düzenlenmesi de dahil olmak üzere Suriye’yle ilgili her konuda temas halindeyiz.”

‘TÜRKİYE İLE HER KONUDA AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ’

YPG bayrağı

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, ‘Rusya’nın, Suriye’deki Kürt güçleri Türkiye’nin yaptığı gibi terörist olarak görüp görmediği’ sorusu ile de karşılaştı. Yanıtında ‘Moskova ile Ankara’nın her konuda aynı fikirde olmadığını’ belirten Zaharova, “(Kürtler hakkındaki) sınıflandırmamızı biliyorsunuz, bunda bir değişiklik olmadı. Rus tarafının bu konudaki ilkesel değerlendirmesi değişmedi” ifadelerini kullandı.

Zaharova şu vurguyu yaptı: “Eskiden neredeysek şimdi de oradayız. Türkiye’nin bu konuda kendi görüşü var. Türk tarafı ile görüşlerimizin her konuda birbirine uymadığını defalarca söyledik.”

Erdoğan: Fırat’ın doğusunda askeri operasyona başlıyoruz

Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde Fırat’ın doğusunda birkaç gün içinde askeri operasyona başlanacağını duyurdu.

Erdoğan, “Münbiç yüzde 80-85’i ile tamamen Araplara ait olduğu halde şu anda orada terör örgütleri bulunuyor. O zaman biz çıkaracağız, iş başa düştü” cümlesini kurdu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, “Kürt kardeşlerimiz arasında terörist varsa gereğini yaparız” açıklamasında bulundu.

Via Sputnik