Rusya ve Suudi Arabistan, S-400 anlaşması imzaladı.

Sputnik’in aktardığına göre; Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Kurumu, Rusya Federasyonu ve Suudi Arabistan’ın S-400 füze savunma sistemi sevkiyatını öngören anlaşmayı imzaladı.

Düzenlenen toplantıda basın mensuplarının sorularına yanıt veren Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Kurumu sözcüsü, Suudi Arabistan’a S-400 sistemleri sevkiyatını öngören anlaşmanın mayıs ayında imzalandığını açıkladı.

Öte yandan, Rusya’ya ait füze savunma sistemini almak isteyen bir çok ülkenin olduğu da belirtiliyor.

Sponsorlu

Ne Olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in geçtiğimiz günlerde Moskova’da yaptığı görüşmenin sonunda Riyad’a S-400 füze savunma sistemleri satışı konusunda prensip anlaşmasına varılmıştı.

Rusya’dan Önemli Türkiye Açıklaması

Rusya, “S-400 anlaşmasının hayata geçirilmesi için Türkiye’nin tüm ödemeleri yapması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu federal ajansı FSVTS’den bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile imzalanan S-400 anlaşmasının pratik olarak hayata geçirilmesi, yani sevkiyatın başlaması için Ankara’nın kontratta belirlenen tüm ödemeleri yapması gerektiğini söyledi.

Yetkili, kontrata göre, S-400 bataryalarının Türkiye’ye sevkiyatının 2019-2020’de gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledi.