Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Afganistan’daki IŞİD üyelerine silah taşıyan aidiyeti belirsiz helikopter tespit edildiğini açıkladı.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Afganistan’daki IŞİD ve Taliban üyelerine aidiyeti belirsiz helikopterlerle silah ve mühimmat taşındığının tespit edildiğini ve Afganistan hükümetinin buna tepki göstermediğini belirtti.

Zaharova, Afganistan’daki durumla ilgili bir soru üzerine “İlk olarak, Afganistan’ın kuzeyindeki militanlara destek amacıyla sözde ‘aidiyeti belirsiz’ helikopterlerin gerçekleştirdiği uçuşlardan söz etmek istiyorum. Bu helikopterler, IŞİD’e ve IŞİD’le işbirliği içindeki Taliban’a silah ve mühimmat taşıyor. Afgan basınının ve yerel sakinlerin ifadelerine göre bu uçuşlar son dönemde Saripul kentinde tespit edildi. Bu gelişmelerin Orta Asya ülkeleriyle olan sınırlara çok yakın bir bölgede yaşandığını görüyoruz” ifadesini kullandı.

‘HÜKÜMET VE NATO TEPKİ GÖSTERMİYOR’

Zaharova, Afganistan hükümetinin ve ülkede şu an görev yapan NATO birliklerinin militanlara silah taşınmasına tepki göstermediklerini de vurguladı.