Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, ABD’nin Şam’da hükümet binalarının bulunduğu bölgeye saldırı planladığına dair ellerinde bilgiler bulunduğunu öne sürerek, böyle bir saldırıya karşılık vereceklerini açıkladı.

Russland Generalstabschef der russischen Streitkräfte Waleri Gerassimow (picture-alliance/dpa/RIA Novosti/A. Druzhinin)

ABD’yi Suriye hükümetine yönelik saldırı planlamakla suçlayan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, bu tür bir saldırıya askeri karşılık verileceği tehdidinde bulundu.

Doğu Guta’daki silahlı muhaliflerin sivillere yönelik bir kimyasal saldırı düzenleyeceği ve suçun Suriye ordusuna atılacağı yönündeki planlara dair ellerinde “güvenilir” bilgiler bulunduğunu belirten Gerasimov, ABD’nin de bunu bahane ederek Şam’da hükümet binalarının bulunduğu bölgeyi bombalamayı planladığını ileri sürdü.

DW’nin aktardığına göre, Şam’daki söz konusu bölgede Rus askeri danışmanları, askeri polisi ve ateşkes gözlemcilerinin bulunduğuna dikkat çeken Gerasimov, “Rus görevlilerin hayatlarına yönelik bir tehdit durumunda Rus silahlı kuvvetlerinin misilleme önlemleri alacağını” belirtti.

Rusya daha önce de Suriye’deki muhaliflerin Doğu Guta’da kimyasal saldırı hazırlığında olduğunu, bu saldırıların Suriye rejimine yönelik suçlamalarda kullanılacağını öne sürmüştü.

Bu açıklamanın ardından Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov’un ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford’ı telefonla aradığı ve görüşmede Doğu Guta’daki durumun ele alındığı aktarıldı.

[Via Deutsche Welle Türkçe]