Rus savaş uçaklarının Suriye üzerinde ABD insansız hava araçlarını ‘taciz ettiğini’ gösteren dramatik video yayınlandı

Üst düzey bir ordu yetkilisi olayı “güvensiz ve profesyonelce değil” olarak nitelendirdi.

Bir yetkili, ABD ordusunun Çarşamba günü Rus savaş uçaklarının İslam Devleti grubuna karşı bir görevde bulunan üç ABD askeri insansız hava aracını “taciz ettiği” görüldüğünde, Doğu Suriye semalarında gergin bir karşılaşmanın dramatik bir videosunu yayınladı.

Orta Doğu’daki en üst düzey ABD Hava Kuvvetleri generali yaptığı açıklamada, çatışmayı “güvensiz ve profesyonelce olmayan davranış” olarak nitelendirdi ve Rusya’yı Doğu Suriye üzerinde uçan pilotların “sorumsuz davranışına” son vermesi çağrısında bulundu. ABD’nin terörle mücadele operasyonlarında halen 900 askeri bulunuyor.

Davranış “tehdit[s] Amerikan ve Rus kuvvetlerinin savunması” dedi.

Çarşamba günkü olay, yetkililerin Suriye’nin doğusunda provokatif olarak nitelendirdiği düzinelerce Rus uçağının sonuncusuydu ve ABD’yi ABD askeri üsleri üzerindeki uçuşları durdurmak için F-22 Raptor’ları göndermeye sevk etti.

Üç MQ-9 Reaper insansız hava aracındaki birden fazla kamera ve sensör, Çarşamba günü Rus Su-35 jetlerinin insansız hava araçlarının yoluna nasıl paraşütle işaret fişekleri attığını ve bir jetin insansız hava araçlarından birinin önünde art yakıcılarını nasıl kullandığını canlı ayrıntılarla yakaladı.

Yetkililer, karşılaşmayı kaydeden videonun gizliliğinin hızla kaldırılması, Mart ayında Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan bir MQ-9 pilotunun çarpışmayla sonuçlanan benzer bir tacizini gösteren benzer bir videonun yayınlandığını hatırlattı.

Dokuzuncu Hava Kuvvetleri Komutanı ve ABD Merkez Komutanlığı Birleşik Kuvvetler Hava Birimi Komutanı Korgeneral Alex Grinkevich yaptığı açıklamada, çatışmayı Rusya’nın başlattığını söyledi.

Krinkevich, “Yerleşik normlara ve protokollere aykırı olarak, Rus jetleri insansız hava araçlarının önüne çok sayıda paraşüt fişeği atarak uçağımızı kaçınma manevraları yapmaya zorladı” dedi.

READ  ACM Ödülleri 2023: Kazananların tam listesini görün

“Ayrıca, bir Rus pilotu uçağını MQ-9’un önüne konumlandırdı ve arka yakıcıyı çalıştırdı, bu da operatörün uçağı güvenli bir şekilde kullanma yeteneğini azalttı” dedi.

“Suriye’deki Rus güçlerini bu pervasız davranışı durdurmaya ve profesyonel bir hava kuvvetlerinden beklenen davranış standartlarına uymaya çağırıyoruz, böylece IŞİD’in kalıcı yenilgisine odaklanabiliriz.”

Haziran ortasında CENTCOM, Suriye’nin doğusundaki ABD üslerinin üzerinde Rus uçaklarını durdurmak için Orta Doğu’ya F-22 Raptor uçakları göndereceğini duyurdu.

CENTCOM başkanı General Michael “Eric” Gurrilla, “Rus kuvvetlerinin güvensiz ve profesyonel olmayan davranışları, profesyonel bir hava kuvvetlerinden beklediğimiz gibi değil. Kararlaştırılan hava sahası caydırıcılık önlemlerini rutin olarak ihlal etmeleri, tırmandırma veya yanlış hesaplama riskini artırıyor” dedi. Sonrasında. Ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte çalışarak bölgede güvenlik ve istikrarı geliştirmeye kararlıyız” dedi.

Savunma yetkilileri, son aylarda Rus jetlerinin yanlış hesaplamaları önlemek için yıllardır kullanılan bir güvenlik hattını kullanmadan ABD üslerini istila ettiği düzinelerce olay olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir