Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rus ordusuna bağlı hava uçaklarının El Bab’taki askerlerin bulunduğu binaya hava saldırı yaptığını açıkladı.

TSK yapmış olduğu açıklamada: “Rus savaş uçağı tarafından IŞİD’e yönelik hava harekâtı sırasında kaza ile vurulan binada 3 asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı.” ifadeleri yer aldı.

Hava saldırısı sonrasında Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak taziye mesajlarını iletti.

Dünde El Bab’da IŞİD saldırısında da beş asker hayatını kaybetmiş ve 12 asker yaralanmış, bugünkü saldırılarda ise beş askerin hayatını kaybettiği, 10 askerin de yaralandığı duyurulmuştu.

Sponsorlu

TSK yapılan saldırının kazara gerçekleştirildiğini belirtti.

TSK askerleri

TSK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır. RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.”