Suriye’de Deyrizor’un doğusu tamamen IŞİD’ten temizlenirken, geçtiğimiz hafta sonu Rus General Yevgeniy Poplavski ile YPG sorumlularının bölgede ortak toplantı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Çekilen görüntüye ilişkin Rusya’dan açıklama geldi: IŞİD sonrası atılacak adımlar değerlendirildi.

Rus General Yevgeniy Poplavski ile YPG

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, petrol zengini Deyrizor bölgesinin doğusunun YPG tarafından ele geçirilmesi sonrasında Rus bir general ile YPG sorumlularının toplantı yaptıkları ortaya çıkmıştı. Toplantı Deyrizor yakınlarındaki Salahiye kasabasında gerçekleşmiş ve görüşme hakkında Moskova’dan ilk resmi açıklama 48 saat sonra geldi.

“IŞİD Sonrası Atılacak Adımların Değerlendirildi”

YPG’nin bölgede ‘ortak komutanlık’ önerdiği aktarılırken Rus komutanın ise öneriyi ses çıkarmadan dinlediği belirtildi. Rusya’dan gelen açıklamada ise söz konusu toplantıda, “IŞİD sonrası atılacak adımların değerlendirildiği” belirtildi.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, toplantıya Hmeymim Hava Üssü komutanlarından General Yevgeniy Poplavski’nin de davet edildiği ve görüşmenin ‘Fırat Doğu Bölgesi Yerel Yönetim Komitesi’ birinci toplantısı olduğu belirtildi. Toplantının amacının ise “IŞİD’in yenilgiye uğratılması sonrası atılacak adımların değerlendirilmesi” olduğu ifade ediliyor.

Dış ülkelerin müdahalesi ve yerel örgütlerin direnişi sonucu IŞİD’in elinde artık Suriye’de birkaç köy ve ülke topraklarının yüzde 3’üne tekabül eden çöl alanları kalmış durumda.

Ortak Komutanlık

PYD’ye yakınlığı ile bilinen ANHA haber ajansı da toplantıya ilişkin gelişmeleri aktardı.

ANHA’nın aktardığına göre, toplantıya katılan Rus generalin ismi Aleksey Kim.

Buna karşın Rusya’nın açıklamasında Rus generalin Yevgeniy Poplavski olduğu belirtilmişti.

ANHA’nın haberinde toplantıya katılan diğer isimler ise şöyle: YPG’nin bölgede yönettiği ‘Cezire Fırtınası’ operasyonu Sözcüsü Lilvi Abdullah, Deyrizor Sivil Meclisi Eş Başkanı Hasan Yusuf ve YPG Sözcüsü Nuri Mahmud.

ANHA, bu toplantıda YPG’nin Rusya ve ABD’nin de dahil olacağı bir ‘ortak komuta merkezi’ teklifi de yaptığını aktardı.

Sözcü Nuri Mahmud tarafından yapılan açıklamada, YPG’nin Arap aşiretleri işbirliğiyle Rusya ve ABD koalisyonunun hava desteği sayesinde Deyrizor’un Fırat’ın doğusunda kalan kırsal bölgelerinin IŞİD’ten temizlendiği belirtildi.

Mahmud, “Bu nedenle ABD ve Rusya silahlı kuvvetlerine teşekkürü borç biliriz. Bundan sonraki süreçte Suriye’nin bütünlüğü ve demokratik seçimle tüm yerel halkların katılımıyla kendini savunacak kalıcı yönetim kurulana kadar ABD ve Rusya’nın bölgedeki barışın garantörü olmalarını istiyoruz” dedi.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, SDG artık Suriye’nin yüzde 25’ini kontrol ediyor vaziyette.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

YPG, Suriye’nin Deyr ez Zor kentinin doğusundaki tüm bölgeleri IŞİD’den geri aldığını duyurmuştu.

Böylece Fırat’ın doğusunda kalan bütün Suriye toprakları YPG’nin denetimine geçmişti.

YPG, operasyonu, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya ile koordinasyon halinde yaptıklarını açıklamıştı.

Açıklamaya göre Rusya ve ABD önderliğindeki koalisyon YPG’ye hava, lojistik ve taktiksel danışmanlık desteği verdi.

YPG, Fırat’ın doğusundaki Suriye’nin en zengin petrol bölgesi olan ve Deyr ez Zor’a bağlı El Ömer’i 22 Ekim’de ele denetimi altına almıştı.

Suriye’deki silahlı Kürt güçler Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeleri ABD liderliğindeki koalisyon ve Rusya’nın yardımıyla IŞİD’den temizlediklerini açıklamıştı.

Açıklama, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in YPG’yi silahlandırmanın sona ereceğini açıklamasının ardından gelmişti.

YPG sözcüsü Noureddine Mahmud, Amerika ve Rusya’nın hemde hava hemde lojistik desteğiyle kırsaldaki operasyonlarda sağlanan koordinasyondan övgüyle söz etmişti.

Türkiye ve Rusya arasında YPG krizi var mı?

Öte yandan, Amerikan’ın Sesi’nden Hilmi Hacaoğlu, Soçi’deki Suriye Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hacıoğlu zirveye katılan ülke liderlerinin özellikle YPG üzerinde durduğunu öne sürmüştü. Hacıoğlu şunları söylemişti:

“Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin dün Soçi’deki Suriye Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, özellikle PYD/YPG üzerinde durdu. Zirve sonrası Erdoğan’ın “Milli güvenliğimize kast eden terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklemesin. Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine bağlılığımızı ifade ediyorsak bu ülkeyi bölmeye çalışan eli kanlı çeteyi meşru aktör olarak göremeyiz” cümlesinin muhatabının PYD olduğuna şüphe yok” cümlelerini kurmuştu.

[Via ANHA, Amerikanın Sesi]