Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin eşine hakaret edildiği gerekçesiyle Halk TV ve TGRT Haber’e para cezası verdi.

AA’nın haberine göre Erdoğan seçimi kazanmasının ardından balkon konuşması yapmıştı. Bu konuşmayı izleyen bir yazarın sözlerinden dolayı RTÜK’ten TV kanalına ceza kesildi.

Yazar Ataol Behramoğlu, Halk TV’ye telefonla bağlanarak “Ben o konuşmayı tabii izledim. Bu bir çete reisinin konuşmasıdır. Bu bir darbecinin konuşmasıdır. Bu, demokratik seçimle iş başına gelmiş bir devlet adamının konuşması değildir” demişti.

Bu ifadeler, vatandaşlar tarafından RTÜK’e şikayet edilmişti. Şikayetler, RTÜK Üst Kurul toplantısında ele alındı.

RTÜK, ‘… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünün ihlal edildiğini gerekçe göstererek Halk TV’ye ceza verdi.

TGRT’ye de ceza

RTÜK, TGRT Haber’de yayınlanan ‘Medya Kritik’ adlı programda İnce’nin eşi Ülkü İnce’ye hitaben söylenen sözleri de ele aldı.

RTÜK, “Sayın Ülkü İnce, Muharrem İnce’nin saygıdeğer eşi. Mezhebi bu kadar geniş mi? Nasıl bunu hazmedebiliyor? Yani kadınlık onuru çok önemlidir hakikaten” sözleri nedeniyle, Halk TV’ye verdiği cezayla aynı gerekçeyle TGRT Haber’e de idari para cezası verdi.