Radyo ve Televizyon ​Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından üyeleri olan İsmet Demirdöğen ile İlhan Taşcı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’na başvurarak TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in derhal görevden alınmasını talep ettiler.

TV kumandası
[Foto: ARŞİV]
“Seçim sürecinde TRT’nin bir partinin ve onun cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasını yürütmekle görevli bir şirket gibi” hareket ettiğini belirten RTÜK üyeleri, YSK’ya, 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanununun 13’üncü maddesinde, “tarafsızlığın ihlal edildiği hallerde TRT Genel Müdürü görevden alınır” hükmünün yer aldığını hatırlattılar ve “TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, yasa uyarınca gecikmeksizin görevinden derhal alınmalıdır” ifadesini kullandılar.

RTÜK üyeleri başvuru dilekçelerinde, “Bir hukuk devletinde suçu belirleyip cezayı öngörmemek düşünülemez. Eğer bir fiil/suç tanımlanmışsa cezası da olacaktır” cümlesine de yer verdiler.

TRT’den Selahattin Demirtaş’a ‘jest’: 0 dakika 3 saniye!

Muhalefet partilerinin 24 Haziran seçimleri öncesi kamu yayıncısı TRT’ye yönelik eşitsizlik eleştirisi sürüyor.

Partilerin seçim beyannamelerinde “TRT’yi kapatmak” ve “özelleştirmek” gibi vaatler yer alırken Şeffaflık Derneği, mayıs ayındaki TRT yayınlarını incelemeye aldı.

Serkan Alan’ın Gazete Duvar’da yer alan haberine göre, “2018 Seçimleri Sürecinde TRT İzleme Çalışması” başlıklı incelemede 4 Mayıs-31 Mayıs tarihleri arasında TRT Haber kanalının “ana haber bültenlerinde” cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi partilere ayrılan süreyi hesaplayan dernek, TRT’nin kamu yayıncılığını hatırlatarak siyasi yelpazeyi ‘bütün çeşitliliğiyle yansıtması’ çağrısında bulundu.

HDP’nin cezaevinde tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise ekranda en az yer verilen isim oldu.

TRT Ana Haber bültenlerinde Demirtaş yalnızca 3 saniye göründü.

HDP SIFIR DAKİKA!

Dernek, partilere ayrılan süreleri ise şöyle tespit etti:

AK Parti: 147 dakika

CHP: 25 dakika

MHP: 25 dakika

İYİ Parti: 14 dakika

Saadet Partisi: 5 dakika

Büyük Birlik Partisi: 5 dakika

Vatan Partisi: 2 dakika

HDP: 0 dakika

TRT’ye ‘hak kaybı’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

TRT

Seçim yaklaşırken taraflı yayın yaptığı gerekçesiyle bazı medya kuruluşlarına yönelik tepkiler gün geçtikçe yükseliyor.

Bazı özel televizyonların muhalefetin adaylarına yer vermemesi tepki görürken, devlet televizyonu olan TRT hakkında da aynı konuda suç duyurusu yapıldı.

Sözcü’den Fatma Vurgun’un haberine göre, İsmail Saygılı adlı bir vatandaş, TRT’de tüm cumhurbaşkanı adaylarına yeterince yer verilmediğini öne sürerek hak kaybına uğradığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapan İsmail Saygılı, dilekçesinde şunları yazdı:

“Türkiye Radyo Televizyon kurumu bir kamu kurumu basın yayım organıdır. Basın demokratik toplumlarda dördündü kuvvettir. TRT Halkın ortak sesi ve yöneticilerin gözü kulağıdır. Kamu kurumu olması nedeniyle kanun, tüm halkımızın vergileriyle ve her vatandaşın tükettiği elektrik bedeli üzerinden gelir sağlamaktadır.

Hem kanun hem de icra cebir vergi nedeniyle TRT, her haber ve yayımlarında 80 milyon vatandaşa karşı sorumludur. Bir yurttaş olarak ben, TRT’nin Cumhurbaşkanı adaylarının mitinglerine ve basın toplantılarına yer vermemesi nedeniyle hak kaybına uğramaktayım.”