IKBY bağımsızlık referandumuna Türkiye’den ilk tepki ‘uygulayan’ kurum RTÜK oldu.

DHA’da yer alan habere göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdikten sonra olağanüstü toplanan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yakınlığı ile bilinen Erbil merkezli yayın yapan 3 televizyon kanalının Türksat’tan çıkarılmasını onayladı.

Olağanüstü toplanan RTÜK üyeleri, Radyo Televizyon Üsk Kurulu Uluslarası İlişkiler Kurulu Başkanlığı’ndan gelen ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimine yakınlığı ile bilinen Rudaw, K24 ve Waar televizyonları ile ilgili raporu değerlendirdi.

RTÜK’ün raporunda, Rudaw, K24, Waar televizyon kanallarının Türkiye’de yerleşik olmadığı ve üst kuruldan yayın lisansı almadığının tespit edildiği vurgulanarak, “Türkiye’ye ait uydu alt yapısı ve bağlantılarını kullanması nedeniyle 6112 sayılı radyo ve televizyonlarının kuruluşu ve yayın ihzimetleri hakkında kanununu 29’uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde; Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik yayınlar yapmakta olan söz konusu TV kanallarının içerik değerlendirilmesi yapma yetkisinin üst kurulumuza ait olduğu ve bu çerçevede söz konusu TV kanallarının yayınlarının iletimine izin verilmemesi ve engellenmesi bu kararın TÜRKSAT A.Ş. şirketine bildirilmesi hususlarında karar alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin üst kurula havalesini taktir tensiplerinize arz ederim” ifadeleri yer aldı.

RTÜK’ün şehir dışında gerçekleştirilen CHP ve HDP üyelerinin katılmadığı toplantıda AK Parti ve MHP’Li 5 üye raporu değerlendirerek, söz konusu 3 televizyon kanalının Türksat’tan çıkarılmasını onayladı.

RTÜK karanının yazı ile Türksat’ta bildirilmesinden sonra söz konusu 3 kanalın Türksat uydusundan çıkarılacağı aktarıldı.