Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Çukur’ dizisinin yayıncısı Show Tv kanalına ‘alkol kullanımı, yoğun öpüşme ve sevişme sahnelerine yer verildiği’ gerekçesiyle idari para cezası kesti.

AA’nda yer alan habere göre, RTÜK toplantısında, dizilerdeki ‘kadına şiddet, alkol kullanımı, zararlı olabilecek içerikler’ gibi konular ele alınarak reklam sürelerinin aşımı üzerinde duruldu.

Sponsorlu

Üst Kurul tarafından yapılan incelemelerde, Show TV kanalında yayınlanan ‘Çukur’ dizisinde ‘çocuklar ve gençler için zararlı olabilecek içerikler’ ile ‘alkol kullanımı, yoğun öpüşme ve sevişme sahnelerine yer verildiği’ tespit edildi.

Söz konusu yayınlarla, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” hükmünün ihlal edildiği belirtildi.

Kanal D ve Fox Tv’ye ceza

Diken’in aktardığı bilgilere göre, Fox TV’de yayınlanan ‘Kalbimdeki Deniz’ isimli dizide ise Diyar karakterinin “Kadın bizim oralarda bildiğin mal. Babamın ahırdaki atı kadar bile değerim yok benim. Ha konağın iti ha ben” ifadelerinin, 6112 sayılı kanunun “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” düzenlemesine aykırı olduğu belirtildi.

Ayrıca Kanal D’de yayınlanan ‘Siyah Beyaz Aşk’ isimli dizide Ferhat isimli karakterin, Dr. Aslı karakterini zorla alıkoyması, yalvarmalarına kulak asmaması ve ölümle tehdit edip evlenmeye zorlamasına yönelik görüntülerle ‘kadına yönelik şiddeti destekleyen söz, görüntü ve olay örgüsüne yer verildiği’ ifade edildi.

Bu yayınların da kanunun “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” bendini ihlal ettiği karara bağlandı.

Gizli Reklam Cezası

Öte yandan Halk TV’de yayınlanan ‘Canda Sağlık’ isimli programa da ‘gizli reklam’ cezası verildi.

Programda ‘termal sistem’ olarak tanıtılan bir zayıflama yönteminin anlatılması, reklam kuşaklarında ise ‘Gold Termal Krem’ isimli bir ürünün tanıtımının yapılması yoluyla söz konusu zayıflama sisteminin tanıtım ve satışının gerçekleştirildiği öne sürüldü.

RTÜK, programda bu yolla gizli ticari iletişim ve genel sağlığa zarar verecek sağlıkla ilgili teşviklerde bulunulması sebebiyle kanunun ihlal edildiğine kanaat getirdi.

Halk TV’nin ‘Lightex El Feneri’ isimli canlı olmadığı belirtilen tanıtımda ise “10 dakika içinde arayan herkese 30 lira değerinde fenerin hediye edileceği” cümlesini kullanması ve bu şekilde süre belirtmeyerek izleyicileri yanıltması nedeniyle müeyyide uygulandı.

‘İlk 30 dakikada reklama gidildi’

Öte yandan Üst Kurul, TV8’de yayınlanan filmlerde de ‘ilk 30 dakika tamamlanmadan reklama gidildiğini’ belirledi.

Üst Kurul, söz konusu dizilerle, yayınlar için TV kanallarına yüzde 1 ile yüzde 3 arasında idari para cezası verdi.

[Via AA]