24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçimlere çok kısa bir zaman kala medyanın muhalefete yönelik taraflı bir tutum izlediği eleştirileri gündemin üst sıralarındaki yerini koruyor.

RTÜK

Bu eleştirilere karşın RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, dikkat çeken bir açıklama yaptı.

“Medyamız çoğulcu, bir sürü yerel medya kuruluşu var. Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor” cümlesini kuran Yerlikaya, “Televizyonlardan da her adaya eşit süre vermesini bekleyemeyiz. Arz talep dengesi var” ifadelerini kullandı.

18 Nisan-7 Haziran tarihleri arasında RTÜK İletişim Merkezi’ne iletilen 8 bin 408 şikayetin sadece 141 tanesi seçim yayınlarına ilişkin olduğu aktarıldı.

Vatandaşların televizyon yayınlarına karşı hassas olduğunu ifade eden Yerlikaya, şunları söyledi:

“Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor”

Demirtaş FOX TV

“Olumsuzluk olduğunda yoğun şikayet gelebiliyor. Bu seçim döneminde pek şikayet yok. ‘Haber alamıyoruz, cumhurbaşkanı adaylarını izleyemiyoruz, milletvekili adaylarını dinleyemiyoruz’ gibi talepler yok. Çünkü medyamız çoğulcu, bir sürü yerel medya kuruluşu var. Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor. Onun için de çok fazla şikayet gelmiyor. Tabii bundan sonra kampanya başlatıp şikayetler artarsa onu da bilemiyorum. Şu ana kadar aşırı bir şikayet yok. Gayet normal, vatandaşlar da memnun. Televizyonlardan da her adaya eşit süre vermesini bekleyemeyiz. Yüzlerce milletvekili adayı var, çok sayıda cumhurbaşkanı adayı var. Arz talep dengesi var. ”

“Çoğulculuk sayesinde seçimler rahat ortamda sürüyor”

Radyo ve televizyonların “editoryal bağımsızlık çerçevesinde” yayınlar yaptığını öne süren Yerlikaya, “Avrupa’da da bu böyledir. Herkes fikrini ifade edebiliyor. Mecralar, gazeteler ve sosyal medya imkanları çok fazla. Dolayısıyla böyle bir çoğulculuk var. Bu da seçimlerin rahat ortamda sürdürülmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de yabancı medya grupları bile var, nasıl tekelci olabilir?”

FOX TV – News Corp ofisi

Televizyonların yanlı yayın yaptığına ilişkin bazı kampanyaların yapıldığına dikkat çeken Yerlikaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Önce TRT’den başlamak üzere ‘yanlı davranıyor, iktidarı veriyor, onun dışındakileri vermiyor’ denilerek eleştirilecektir. ‘RTÜK, iktidarın sopası’ gibi eleştiriler geliyor. Özel radyo ve televizyonların yanlı davrandığına dair beyanlar olabilir. Bunların hiçbirisi doğru değil. Türkiye’de yabancı medya grupları bile var. Nasıl tekelci olabilir? Bu tamamen bir safsata ve kasıtlı bir davranıştır. Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığı, seçimlere de hile karıştırıldığı iddiası ile Türk medyasının arkasından Türk demokrasisini hedef alacaklar diye düşünüyorum. ‘Eşitlik, medya özgürlüğü yok’ gibi kampanyalarla bunu sürdürecekler diye düşünüyorum. Halkımızın ve medyamızın bu konuda çok uyanık olması gerekir. Planlı bir hareket gibi görünüyor.”

Sosyal Medyadan Tepki Geldi!

Sosyal medyadan ise RTÜK Başkanının bu sözlerine tepkiler geldi. İşte o tepkilerden bazıları:

– “Herkesten TRT payını eşit alıyorsun ama?”

– “Rakamları okuyabiliyor mu? Yoksa biz mi? yanlış okuyoruz. İnsana edep lazım ahlak lazım. Yüzsüzlük olağan bir davranış haline gelmiş.”

– “Biri bu kişiye söylemlerinin hem Anayasa’yı hem AİHS’ni ihlal ettiğini, propaganda eşitliğine aykırı davrandığını hatırlatsa keşke.”