Albümünde Ahmet Kaya’nın ‘Yalan da Olsa’ şarkısını seslendiren Rojin, toplumdaki linç kültürünü eleştirdi.

Şarkıcı Rojin ile ilgili görsel sonucu

Şarkıcı Rojin, yeni albümünde Kürtçe, Türkçe, Zazaca gibi farklı dillerde parçalar seslendirdiğini de belirtti. Albümde Ahmet Kaya’nın bir parçasını da söylediğini açıklayan Rojin ‘linç kültürü’ hakkında konuştu: “Cumhuriyetin ilk yıllarından beri oluşan bir linç kültürü var. Bu ülke, Tan gazetesinin basılmasını da yaşadı, 6-7 Eylül olaylarını da… Ahmet Kaya da mağdurlardan biri… Mutlu toplum için bu linç kültürünü yıkmamız gerekiyor.”

Sponsorlu

Şarkıcı Rojin bir süredir tartışma yaratan röportajlara imza atan Sabah gazetesinden Tuba Kalçık‘ın sorularını cevapladı. “Bu toprakların sanatçısıyım” cümlesini kuran Rojin, “İsveç’teTürkçe söyleyemezsin!’ dediler konseri reddettim” dedi.

‘İNAT ETTİM ŞİVEMİ DÜZELTTİM’

Hayattaki en büyük imtihanının; konservatuvar sınavını kazanmak olduğunu belirten Rojin, “Onca zengin, güçlü ailelerin çocuklarının yanında sınavı kazanıp yarı Adanalı, yarı Kürt şivemle birinci yıl barajı aşmaya çalıştım. Diksiyona ‘Tiksiyon’ diyen birini düşünün. Konservatuvar sınavında, “Villiyam Shaaakespare’den On İkinci Gece’yi hazırlamişam’ demiştim. Şiveyi çözmek için bir yıl çalıştım. Hatta hiç unutmuyorum; bir gün sınıf arkadaşlarım içeri girdiğimde diksiyonumla dalga geçip gülüyorlardı bana. İnat ettim ve şivemi düzelttim.

‘FİLTRELİ HAYATLAR YAŞIYORUZ’

Yeni albümü hakkında da konuşan şarkıcı, ” ‘Rojin 2018’ henüz çok yeni. Albümde ‘Lı Biramini’ gibi Kürtçe’nin en romantik eseri de var. Ayrıca Zazaca ilk pop eseri olan ‘Ceneka’ ve Türk filmlerindeki aşkları anlatan ‘Şahit Çamlıca’ya da yer verdim. Ahmet Kaya’nın ‘Yalan da Olsa’ şarkısını da söyledim. Günümüzde artık yalan dünyalar çok seviliyor. Filtreli hayatlar yaşıyoruz sosyal medya hesaplarımızda. Herkes mutlu, yiyor, içiyor. ‘Yalan da olsa mutluyuz işte’, tam da sosyal medyadaki bu sanal dünyayı anlatıyor” dedi.

‘AHMET KAYA ÜLKESİNİ ÇOK SEVEN BİRİYDİ’

Albümünde bir Ahmet Kaya şarkısını okuduğunu açıklayan Rojin, “Ahmet Kaya çok saygı duyduğum bir sanatçı. ‘Yalan da Olsa’; ‘Sokak ortasında bir kadın var, bağırıyor’ diye başlıyor. Kadına yönelik şiddet geldi aklıma. Otobüs durağında öldürülen, dayak yiyen kadınları düşündüm. Kendisi de linç edildi. Tek kelime Kürtçe bilmeden Kürtçe için neler yaşadı. Ülkesini çok seven biriydi, çok acı şeyler yaşadı. Kafasına çatallar yedi, küfürler, hakaretler de edildi. Hiçbir fikir ve düşünce bunu hak etmiyor” diye ifade etti.

‘TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR’

Rojin açıklamalarına şöyle sürdürdü: “Ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren oluşan bir linç kültürü var ne yazık ki. Tan Gazetesi’nin basılmasını da yaşadık, 6-7 Eylül olaylarını da. Mutlu bir toplum için bu linç kültürünü yıkmamız gerekiyor. Güç yerine sevgiye kıymet vermeliyiz. Birbirimize zarar vererek hiçbir yere varamayız. Birbirimizi anlamalıyız, dinlemeliyiz. Farklı düşünsek bile saygı göstermeliyiz. François Fenelon’un sevdiğim bir sözü var: Tüm savaşlar iç savaştır çünkü tüm insanlar kardeştir. Farklı dilden, dinden ve ırktan insanların yüzyıllarca kardeşçe bir arada bulunduğu kadim topraklarda yaşıyoruz. Türk de, Kürt de kardeştir. Birlikte kurtuluş mücadelesi verdik, birlikte cumhuriyeti kurduk. Ancak birlikte yaşayarak güçlü oluruz. Aynı ekmeği bölüşüp birbirimizden kız alıp vermişiz.”

‘BU TOPRAKLARIN SANATÇISIYIM’

Bugüne kadar birçok ülkede konser verdiğini ancak Türkiye’den başka bir yerde yaşayamayacağını belirten Rojin, “Bu coğrafyanın kadim dillerini, kültürünü sanatımla dünyaya anlatıyorum. Oralara gittiğimde de Türkiye’nin ne kadar renkli bir ülke olduğunu şarkılarımla anlatıyorum. Yaşadığım coğrafyanın dillerine de, kültürüne de her zaman her yerde sahip çıktım, çıkacağım da. Mesela, İsveç’te büyük bir organizasyonda konser verecektim. Bana ‘Türkçe okuyamazsın’ dedikleri için sahneye çıkmadım, reddettim çünkü bu toprakların sanatçısıyım ben. Yaşadığım toprakların dilleri çok kıymetli. Kendimizi, kültürümüzü, insanımızı sevmeliyiz. Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz” diye konuştu.