Kuzey Suriye (Rojava) olarak adlandırılan ve çoğunluğu Kürtlerin oluşturduğu bölgede seçim yapıldı.

Önceden kantonlar şeklinde tanımlanan bölge “Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu” olarak yeniden isimlendirilip CizreFırat ve Afrin adlı üç bölgeye ayrıldı ve oluşturulan tüm yerel komünler için eşbaşkan seçimleri yapıldı.

Bölgeden aktif haber sunan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) aktardığı bilgilere göre, Yüksek Seçim Komiserliği Kuzey Suriye’de gerçekleşen komün eş başkan seçim sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. İlk defa gerçekleşen seçimlere katılım oranının yüzde 70 olduğu belirtildi.

Seçimleri gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği seçim sonuçlarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Suriye uluslararası ve bölgesel güçlerin hesaplarının tasfiye edildiği bir alan olmuştur. Yüzbinlerce kişi kurban olmuş, birçok bölgede altyapılar yıkılmış ve bu duruma karşı herhangi bir çözüm bulunamamıştır. Bu sebeple tüm Suriye halklarının kabul edeceği, herkesin içinde kendisini bulabileceği bir çözüme ihtiyaç vardı.

Bu sebeple terörden, ölüm ve yıkımdan kurtuluşun projesi olarak Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu geliştirildi. Demokratik Federasyon Suriye halklarının birliğini ve toprağını koruyacak tek umuttur. Suriye bu topraklarda yaşayan tüm halklarındır. Her yurttaşın toprakları üzerinde onurla yaşama hakkı bulunmaktadır.

Kuzey Suriye’de Demokratik Federasyon sistemini güçlendirmek için tüm halkların komün eş başkanlığında kendi temsilcilerini seçebilmesi için özgür ve açık seçimlerin sağlanması gerekiyordu.

Komün; örgütlü, güçlü ve dayanışma içindeki toplum inşasının temelidir. Her üç bölgede (Cizre, Fırat ve Efrin) 22 Eylül 2017’de saat 08.00’de seçimler düzenlenmiş, seçimlere yoğun katılım gerçekleşmiştir. Bazı köylerde yüzde 100 katılım sağlanırken, genel katılım oranı ise yüzde 70’tir.

Seçimlere katılmayanlar yaklaşımlarını göstermiş ve mücadeleye karşı teslimiyeti kabul etmişlerdir.

Cizre Bölgesi’nde 437 142 kişi oy kullanmış, 2 bin 551 komün için 7 bin 687 eş başkan adayı arasından 5 bin 102 aday seçilmiştir.

Fırat Bölgesi’nde 135 661 yurttaş ve 772 göçmen oy kullanmıştır. 849 komünün için 3 bin 192 kişinin aday olduğu seçimlerde 1698 aday seçilmiştir.

Efrin Bölgesi’nde 155 697 yurttaş oy kullanmış, bin 440 adaydan 830 aday seçilmiştir. Bu bölgede ise 5 bin 395 göçmen de oy kullanmıştır.

Seçimler demokratik temelde sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiştir. Komiserlik olarak başta sandık başında ve sayım sırasında görevli olan öğretmenlere ve seçimlerin başarısı için emek veren, seçimlerin demokratik şekilde gerçekleşmesini sağlayan herkese, ayrıca oy kullanma merkezlerinin güvenliğini sağlayan Asayiş Güçleri’ne, Toplumsal Savunma Güçleri’ne teşekkür ediyoruz.”