Rıza Sarraf’ın bir an önce 5K1 mektubunu almak için uğraşıyor!

ABD’de görülen İran’a uygulanan ambargonun delinmesi davasında itirafçı sıfatıyla ifade veren Rıza Sarraf’ın sanık iken neden ve nasıl oldu da tanık durumuna geldiği merak konusu oldu.

Rıza Sarraf’ın 5K1 mektubunu almak için itirafçı oldu.

Sponsorlu

5K1 Mektubu Nedir?

Tanık olan birisi Amerikan devletine tamamen yardımcı olduğuna, bildiği her şeyi doğru anlattığına ve bir daha suç işlemeyeceğine savcıyı ikna ettiğinde, savcılık kendisine 5K1 adı verilen bir mektup veriyor. Yargıç bu mektubu alması durumunda ise tanık olan şahsa ceza indirimi veya salma kararı verilebiliyor.

Zira ambargonun delinmesi davasının en başında Yargıcın ‘neden itirafçı oldun’ sorusuna Sarraf, ‘hapishaneden hızla çıkmanın en kısa yolu buydu’ diyerek, savcılıktan 5K1 mektubunu istediğini belirtmişti.

Duruşma başlamadan önce Yargıç Berman, Sarraf’a ‘rahat mısın’ diye sordu, o da “Evet” diye İngilizce cevap verdi. Dava başladığında Sarraf Türkçe konuştu; yanında devamlı tercümanlar bulundu.

“Neden itirafçı oldun”? sorusunu Sarraf, “Yaptıklarımla hesaplaşmak ve hapishaneden hızla çıkmanın en kısa yolu bu olacak” şeklinde yanıtladı.

“Sana ceza indirimi sözü verildi mi veya ne zaman çıkacağın söylendi mi?” sorularına ise Sarraf, “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Rıza Sarraf’ın itirafları Erdoğan ve Türkiye için ne anlama geliyor?

ABD’de itirafçı olarak ifade veren Rıza Sarraf’ın mahkemede söyledikleri Türkiye gündemine bomba gibi düştü.

Bazı medya kuruluşları tarafından bir kelime dahi söz edilmeyen Rıza Sarraf davası, Türkiye’nin yurt dışında prestij kaybetmesine ve yurt içinde ise 17-25 Aralık tarihlerinde öne sürülen iddiaların üstünün kapatılması ardından bu iddiaların gerçek olduğuna dair beyanların ortaya çıkması bazı siyasetçileri zor duruma düşürebilir.

Cumhurbaşkanı ErdoğanAK Parti ve hükümetten gelen açıklamalarda, Rıza Sarraf’ın itiraflarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, söz konusu iddiaların gerçek olmadığı bunun Türkiye ve Erdoğan’a yapılmış bir ABD komplosu olduğu öne sürüldü.

ABD’de görülen Rıza Sarraf davasında adı geçen ve o zamanlarda Ekonomi Bakanı olan Zafer Çağlayan ve AB Bakanı Egemen Bağış’la başlayan itiraf beyanında yeni iddiaların da ortaya atılacağı öngörülüyor.

AK Parti ise bu beyanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir karalama kampanyası olarak kullanıldığını düşünüyor.

Sosyal medya ise ikiye bölünmüş durumda. Rıza Sarraf’ın itiraflarına ilişkin ‘yalan’ değerlendirmesi yapan veya doğru olsa da bunların göz ardı edilebileceğini düşünen kişilerin karşısında bu itirafları çok ciddiye alan kişiler de bulunuyor.

Söz konusu itirafların gerçek olması durumunda Türkiye’de geçmişe yönelik bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Zira, bugün Sarraf’ın beyanlarına göre geçmişte adı geçen kişilere ilişkin iddiaların üstü kapatılmış ve suçluların açığa çıkması önlenmiş olacak.