New York Times: Rıza Sarraf davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir.

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf’ın yargılandığı dava, ABD basınının da gündeminde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

New York Times (NYT) gazetesinde yayınlanan bir haberde, “Aşağı Manhattan’da bir mahkeme salonunda görülecek olan dava Türkiye’de hükümet yetkililerinin, televizyonların hatta kahve sohbetlerinin konusu” ifadeleri yer alıyor.

Sponsorlu

Haberde “Amerikalı yetkilileri davadan vazgeçirme kampanyasının başarısız olmasının ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta ‘hasar kontrolünü’ devreye sokarak tüm hukuki süreci karaladı” deniliyor.

NYT, jüri heyeti seçiminin “Sarraf’ın savcılıkla iş birliğine başlamış olabileceği, yüksek yerlerdeki yolsuzluk ve rüşvete dair de zarar verici kanıtlar sunabileceği spekülasyonları arasında yapılacağını” aktarıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Jürili yargılama süreci öncesi 16 Kasım’da yapılan son ön duruşmaya Sarraf katılmamış, Amerikan medya kuruluşu NBC, Rıza Sarraf’ın New York’ta yargılandığı davada savcılıkla iş birliğine başladığını iddia etmişti.

NYT, Rıza Sarraf tanık koruma programına alınsa bile, savcıların Sarraf’la birlikte tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki yasal süreci devam ettirmesinin beklendiğini kaydediyor.

New York Times, 7 sanık hakkında daha suçlama bulunduğunu, ancak bu sanıkların henüz yakalanmadığını hatırlatıyor.

NYT, Rıza Sarraf tanıklık eder ve ABD olaya karıştığı belirlenen Türk bankalarına karşı adım atarsa, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için siyasi sonuçları olabileceğini belirtiyor.

Gazete Rıza Sarraf’ın son ön duruşmaya katılmaması sonrasında, ‘Türk hükümet yetkililerinin ABD’den Rıza Sarraf’ın nerede olduğu bilgisini istediğini ve Türk bakanların yabancı basın kuruluşlarına konuşarak Rıza Sarraf’ın olası tanıklığını önemsiz göstermeye çalıştığını’ aktarıyor.

Gazeteye konuşan New York merkezli danışmanlık şirketi GlobalSource Partners’tan Atilla Yeşilada “Türk hükümetinin iddiaları yalanlama boyutu, Zarrab davası ile ilgili ne kadar endişeli olduklarını gösteriyor” dedi.

19 Mart 2016’dan bu yana hapishanede bulunan Rıza Sarraf, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları yasa dışı yollarla delmek, ABD kurumlarını aldatmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.

‘Dava Genişleyebilir’

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise “Üst düzey Türk yetkililerini de kapsama ihtimali bulunan” Rıza Sarraf davasının Türkiye ile ABD arasında halihazırda artmış olan tansiyonu daha da yükseltebileceğini belirtiyor.

WSJ’deki makale şöyle devam ediyor: “Türk yetkililer davanın ABD’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı baltalama planı olduğunu iddia ediyor. Trans-Atlantik çapraz ateşi, iş dünyasını da alarma geçirdi. Türk bankaları hakkındaki iddialar ülkenin finans marketlerindeki itibarını zedeleyip yabancı yatırımcıyı korkutabilir ve Ankara’nın borçlanma maliyetini artırabilir.”

“Türk lirası son iki ay içinde Amerikan doları karşısında yüzde 13 değer kaybetti. Uzmanlar bu düşüşten büyük oranda iki ülke arasında artan gerilimi sorumlu tutuyor.

“ABD hükümeti Rıza Sarraf’ın savcılıkla iş birliği yaptığına dair bir açıklama yapmadı. […] Eğer Rıza Sarraf iş birliği yapıyorsa, ön duruşmalarda savcıların da atıfta bulunduğu Türk mahkemelerine sunulan belgeleri tasdik ederek ABD’deki yargı sürecine destek olabilir.”

BBC’ye göre, WSJ’nin kastettiği belgeler, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında mahkemeye delil olarak sunulan telefon konuşmaları kayıtları ve yazılı dökümleri içeriyor.

[Via BBC Türkçe]