Rio 2016’da ter döküp onlarca sporcu arasından birinci olma mücadelesi veren bir kaç oyuncuyu listeledik.

1TOM DALEY

TOM DALEY

Takım: Büyük Britanya, Dalış

Daley, sadece 22 yaşında olmasına rağmen; daha önceki olimpiyatlarda ülkesine bir çok madalya kazandırmış. Londra 2012 yaz olimpiyatlarında, ülkesine bronz madalya kazandırdı. Ama Daley Olimpiyat altını kazanmak için daha kararlı olduğunu: “Ruhsal dengem, deneyimim, gücüm, yeteneklerim ile bir yarışmada en küçük şey için bile mücadele etme konularında kendimi geliştirdim.” sözleriyle vurguluyor.

2KATİE LEDECKY

Katie Ledecky

Takım: ABD, Yüzme

Oyuncu şuan 19 yaşında, “Dünyanın en baskın yüzücüsü” olarak tanınıyor. Katie Ledecky’nın ikinci kez olimpiyatlara katılışı. Daha önce Londra olimpiyatlarında beklenmedik bir şekilde 800 metre serbest stilde altın madalya kazanmıştı. Ledecky, 400, 800, ve 1500 metre serbest stil dünya rekorunun da sahibi olma ünvanını elinde tutuyor.

3SİMONE BİLES

SİMONE BİLES

Takımı: ABD, Jimnastik

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi jimnastik oyuncusu olarak tanınan Biles’in kendine özgü hareket ve stilleri de var. Artistik jimnastik dalında ülkesini başarılı bir şekilde temsil ediyor.

4USAİN BOLT 

USAİN BOLT

Takım: Jamaika, Atletizm

Usain Bolt’u duymayanınız yoktur. Rio 2016 ile birlikte dördüncü kez olimpiyatlara katılacak yıldız oyuncu, dünyanın en hızlı adamı olma ünvanına sahip. Oyuncu daha önceki olimpiyatlarda 100m, 200m ve 4×100 bayrak yarışında altı adet altın madalya kazandı ve Rio’da hepsini yeniden kazanmak için koşacak. New York Times‘a göre, onun en sevdiği yarış 200m koşusu.

5YUSRA MARDİNİ

YUSRA MARDİNİ

Mülteci Olimpiyat Takımı, Yüzme

18 yaşındaki genç sporcu Mardini, ilk defa mülteci statüsüyle olimpiyat takımının bir parçası olarak Rio 2016’da yer alıyor. The New York Times’a göre, Yusra Mardini ve ailesi, Ağustos 2015’te Suriye’den göç etmek zorunda kaldı. 10 kişilik mülteci takımında yer alan ve azimle olimpiyat oyunlarında madalya mücadelesi veren Mardini’ye başarılar diliyoruz.

6LEILA, LİİNA VE LİLY LUİK

LEILA, LİİNA VE LİLY LUİK

Takım: Estonya, Atletizm

Estonyalı 30 yaşındaki Leyla, Liina ve Lily Luik, Rio’ya çağırılan ilk üçüz kardeşler olarak tarihe geçtiler.

7ASHTON EATON

ASHTON EATON

Takım: ABD, Atletizm

Eaton, Londra 2012 Olimpiyatları sırasında sadece takım içinde yer almak için çabalamadı aynı zamanda oyunlarda büyük başarılar göstererek bir de dünya rekoru kırdı. Şimdi ise Rio 2016’da kendi rekoruna karşı mücadele veriyor.

8JORDAN BURROUGHS

JORDAN BURROUGHS

Takım: ABD, Güreş

Burroughs, Londra 2012 Olimpiyatlarında ve daha önceki yarışlarda üç kez dünya şampiyonu oldu. Bu seferde Rio Olimpiyatlarında altın madalya kazanmak için mücadele ediyor.