Futbol yorumcusu ve eski bir Fenerbahçeli futbolcu olan Rıdvan Dilmen’in AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yaptığı ‘parkasız Deniz Gezmiş‘ benzetmesine bütün partilerden farklı şekilde tepki geldi.

Deniz Gezmiş

MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Partili Selçuk Özdağ, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve CHP PM üyesi ve Antalya milletvekili Devrim Kök’ten peş peşe tepki açıklamaları geldi.

MHP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski futbolcu Rıdvan Dilmen’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “parkasız Deniz Dezmiş” yorumuna ilişkin de açıklama yaparak, şunları belirtti:

Sponsorlu

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ‘parkasız Deniz Gezmiş’ ifadesi ne Türk milletine yakışır ne Cumhurbaşkanlığına yakışır ne de Cumhurbaşkanlığına yapılan bir yalakalığa yakışır. Şiddetle reddediyorum ve Türk milletinden özür dilemesini istiyorum. Cumhurbaşkanı, bir dönemin teröristinin özdeşi olarak takdim edilemez.” ifadelerini kullandı.

AK Parti

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Fenerbahçeli eski futbolcu Rıdvan Dilmen’i şu sözlerle eleştirdi:

“Rıdvan kardeşim, ’Recep Tayyip Erdoğan’ı parkasız Deniz Gezmiş’e benzetiyorum’ demek Recep Tayyip Erdoğan’a iftiradır. Bir de benzetiyorum yani Deniz Gezmiş daha üstün, Recep Tayyip Erdoğan buna benziyor. Burada Rıdvan Dilmen boyundan büyük bir laf etmiş. Erdoğan sandıkla gelen adamdır. Deniz Gezmiş ve arkadaşları silahla gelmek istediler. Ellerinde silah, molotofkokteyli, bomba vardı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni işgal ettiler. Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde sadece beyaz oylar ve kalem vardı. Deniz Gezmiş, Amerikan emperyalizmine karşıymış, doğru.

Recep Tayyip Erdoğan da emperyalizme karşı. Ama Deniz Gezmiş ve arkadaşları ’Kahrolsun Amerika’ derken, ’Yaşasın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ diyordu, ’Yaşasın Çin’ diyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının elinde Türk bayrağı yoktu. Orak, çekiçli bayrak vardı.ÿ Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde ay yıldızlı bayrak var. Recep Tayyip Erdoğan her türlü emperyalizme karşı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ’go home’ yani ’Evine dön Amerika’ diyordu ama Rusya, Çin’e, Fidel Castro’ya ’Hoşgeldin’ diyorlardı. Yok öyle şey. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Rusya’yı överken, oradaki Türkler zulüm görüyorlardı. Sen bunları biliyor musun Rıdvan? Öğren bakalım, öğrenmende fayda var. Diyor ki ben bir İşçi Partili babanın çocuğuydum. Kimin çocuğu olursan ol. Ama Recep Tayyip Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetemezsin.”

HDP

Tartışmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da katıldı. HDP’nin resmi twitter hesabından paylaşılan açıklamada şunlar belirtildi:

“Bazıları Deniz Gezmişlerden yola çıkıp Erdoğan’ı “Parkasız Deniz Gezmiş” olarak niteliyor. Bu utanç verici yandaşlık arzusuna cevabımız şu: “Bugün Deniz Gezmiş yaşasaydı Selahattin Demirtaş’ın koğuşunda olurdu, cezaevinde olurdu. Bizler Denizlerden, Mahirlerden aldığımız devrimci geleneği, direnişi geleceğe taşıyacağız”

CHP

CHP Parti Meclis üyesi ve Antalya Milletvekili Devrim Kök, Dilmen’i şu ifadelerle eleştirdi:

“Televizyonda biri çıkıyor sözüm ona sporcu, eski futbolcu Cumhurbaşkanı için Parkasız Deniz Gezmiş diyor. Arkasında da mevcut Cumhurbaşkanının bir ’koltuk değneği’ var, siz ismini biliyorsunuz. Arkasından diyor ki “Çok ayıp seni kınıyorum, koca Cumhurbaşkanını bir dönemin terörine nasıl benzetirsin?’ diyor.

Açıkça ilan ediyorum, CHP milletvekili olarak söylüyorum;’Deniz Gezmiş bizim namusumuz, onurumuzdur. Deniz Gezmiş halktır, devrimcidir, aydındır, bu coğrafyada emperyalizme karşı mücadele eden bir kahramandır. Onun için bizim kutsallarımıza dil uzatmayı bıraksınlar. Deniz Gezmiş’in parkasının altında gemicikler yok, villalar yok, dolarlar yok. Geçmişinde çok şerefli kısa ama onurlu bir hayat var. Deniz Gezmiş ismini silemezler.ÿ Teröriste bakmak istiyorlarsa bu memleketi inançlarına göre, yaşam biçimlere kültürlerine göre ayıranlara baksınlar.

Hukuku bir kenara bırakıp, nerede bir yobaz varsa onları devletin en can alıcı noktalarına yerleştirenlere baksınlar. Deniz Gezmiş çok temizdir, onların ağzına falan yakışmaz. Biraz önce söylediğim şahıs var ya 80 öncesinde Türkiye’de onların neler yaptığını herkes iyi biliyor. Onun için Deniz Gezmiş’i ağzına alacak en son insanlardan biri de odur.”

Rıdvan Dilmen Yanıt Verdi

Rıdvan Dilmen ise kişisel Instagram hesabından yaptığı açıklamada özellikle MHP lideri Bahçeli’ye şu sözlerle yanıt verdi:

“MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamasını okudum. Özellikle son birkaç yıldır ülkemiz zor dönemden geçiyor.

Partisinin bölünmesini göze almak pahasına vatansever duruşuna saygı duyduğum Sayın Bahçeli’nin açıklamasında; Sayın Cumhurbaşkanımızı bir teröriste benzettiğimi belirtip, aynı metin içerisinde benim Sayın Cumhurbaşkanımıza yalakalık yaptığımı düşünmesini anlamış değilim! Ben ne şeytanım, ne de yalakayım, 15 Ağustos 1962’de Nazilli’de doğmuş onurlu bir Türk vatandaşıyım. Benim dün akşam söylediklerimin altını üstünü çıkarıp, cımbızla çekilmiş cümlelerle beni suçlayıp, halkın önüne atmasını anlamış değilim! Yıllar önce Deniz Gezmiş’ in Filistin konusundaki mücadelesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam Ülkeleri adına büyük bir lider olarak siyasi platformdaki Filistin mücadelesine benzetmişimdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın; kapitalist, emperyalist, “egemen güçlere”, Amerika’ya, İsrail’e baş kaldırıp cesaretle mücadele ettiğini bilecek kadar okur yazarım. Benden kimse özür beklemesin, özür dilenecek bir davranışta bulunmadığım yayının tamamı izlediğinde anlaşılacaktır.” ifadelerini paylaştı.