Reuters’un aktardığı habere göre, Türkiye’nin Mersin ve İskenderun limanlarında yüklendiği öne sürülen ve bomba yapımında kullanılan malzemeleri taşıyan bir gemi Yunanistan donanması tarafından durduruldu.

Edinilen bilgilere göre, geminin Tanzanya bandıralı olduğu ve Libya’ya gittiği öğrenildi.

Yunanistan, çıkan belgelere göre Türkiye’nin Mersin ve İskenderun limanlarından yüklenmiş bomba yapımında kullanılan malzemeleri taşıyan ve Libya’ya doğru hareket halinde bulunan Tanzanya bandıralı bir gemiyi durdurdu.

Reuters’ta yer alan habere göre Yunanistan donanması, Tanzanya bandıralı olduğu öğrenilen gemiyi Girit açıklarında durdurdu.

Girit yakınlarında seyreden gemide amonyum nitrat, elektriksiz patlayıcılar ve 11 adet sıvılaştırılmış petrol gazı tankı bulunduğu aktarıldı. Belgelere göre yüklemenin Türkiye’de gerçekleştirildiği öne sürüldü. Aktarılan bilgilere göre gemide 29 konteynır bulunuyor.

İddiaya göre gemide yer alan belgeler, malzemelerin Mersin ve İskenderun limanlarından yüklendiği ve geminin Cibuti ve Umman’a gitmeyi planladığını ortaya koyuyor.

Ancak yapılan ilk soruşturmalara göre geminin kaptanı taşınan yükün tamamının Libya’daki Misrata limanına götürülmesi talimatını aldığını söyledi.

Gemi mürettebatından bulunan 8 kişi gözaltına alındı.