Reuters haber ajansı Türk askeri birliklerine bağlı araçların İdlib kentine girdiğine girdiğini duyurdu.

Dünyanın en saygın haber ajanslarından biri olan Reuters’ta yer alan habere göre; Türkiye ordusuna bağlı askeri araçlar Suriye sınırını geçerek İdlib’e girdi.

Suriye iç savaş haritası [2016]
İngiliz haber ajansı Reuters’ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde; Cihatçı Tahrir el-Şam kontrolündeki İdlib’e giren Türk araçlarının Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı militanlara eskortluk ettiği de aktarıldı.

Öte yandan Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna göre, ÖSO’ya destek amacıyla Suriye’nin İdlib kentine fırtına obüsleriyle atış yapılıyor.

Sponsorlu

Ayrıca Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk askerlerinin sınırda Tahrir el Şam’la çatışmaya girdiğini de öne sürdü.

Tahrir El Şam, geçen yıla kadar El Kaide’nin Suriye kolu olan ve Nusra Cephesi olarak bilinen örgütün de dahil olduğu bir cihatçı örgütler ittifakı.

NTV’nin paylaştığı habere göre, Suriye sınırında Türk topçu birlikleri hedeflere yönelik atışlar gerçekleştiriyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’teki ‘cihatçı’ unsurlara yönelik bir operasyonun başlatılacağını açıklamıştı.

İdlib operasyonu, Suriye rejiminin başında bulunan Beşar Esat’ın müttefiki olan Rusya, İran ve Türkiye’nin ortak kararı ile başlatılmıştı. Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak kararı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentinde gerçekleşecek operasyon için hazırlıklarını hızlandırılmıştı.

Askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı.

İdlib operasyonu; Türkiye’nin Suriye topraklarında düzenlediği 3. askeri operasyon oldu.

Suriye iç savaşından bir görüntü

Kaynak: Reuters