“İnşallah gelecek bayram bağımsızlık bayramı olur” diyen Barzani, referandumdan ‘Hayır’ çıkması halinde istifa edeceğini açıkladı.

Milliyet’te yer alan habere göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumundan ve Kerkük’ten vazgeçmeyeceklerini yineledi. Barzani istifa edeceğini de belirtti.

“İnşallah gelecek bayram bağımsızlık bayramı olur” ifadesini kullanan Barzani, referandumdan ‘Hayır’ çıkması halinde istifa edeceğini de sözlerine ekledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu kararına tepkiler gelmeye devam ederken, Kerkük’ün de referanduma dahil edilmesi tartışmaları daha da şiddetlendirdi.

Sponsorlu

Kerkük’te yaşayan Türkmen ve Arap grupları, kararın iptal edilmesi için merkezi yönetime itiraz ederken, Irak yönetimi ve İran’dan da açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanlığı, Kerkük İl Meclisi’nin bağımsızlık referandumuna katılma kararını, ‘tehlikeli ve kışkırtıcı’ bir eylem olarak nitelendirdi.

Ancak Barzani, Türkiye’nin de muhalefetine rağmen bağımsızlık referandumuna gitmekte kararlı gözüküyor.

Barzani: Her Türlü Bedeli Ödemeye Hazır Olmalıyız!

Mesut Barzani Bağımsızlık Referandumunu Bir söyleşide dile getiriken ki çekilmiş bir fotoğraf

Barzani, “Referandum kararı tarihi bir karardır. Bağımsızlık uğrunda gerekiyorsa her türlü bedeli ödemeye hazır olmalıyız” sözlerini kullanırken, Suudi gazetesi Şark’ul Avsat’a verdiği röportajda ise, “Biz referandumu halkın oyuna sunuyoruz, ben halkıma karşı olan görevimi yerine getirmek istedim, olur da Kürdistan halkı referandum için ‘Hayır’ derse görevimden istifa ederim çünkü artık çalışmam için bir sebep kalmaz” cümlelerini söyledi.